عکس
18 02

دندانپزشکی ایمن با کاهش آئروسل ها در طول پاندمی کووید-19

محققان دانشگاه نیوکاسل بریتانیا برای تعیین چگونگی انجام دندانپزشکی ایمن در طول همه گیری کووید-19 برای کاهش خطرات آئروسل های پراکنده در فضا تحقیقاتی را انجام دادند.

کاملاً مشهود است که ویروس کرونا می تواند در ذرات معلق در هوا پخش شود و افراد را آلوده سازد که این مسئله در بررسی ایمنی بیمار و پزشک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

تحقیقات منتشر شده در مجله دندانپزشکی، منجر به راهنمایی بالینی برای حرفه ای که تحت شرایط بسیار چالش برانگیز کار می کند، شده است.

این یافته ها توسط شورای دانشکده های دندانپزشکی، انجمن بیمارستان های دندانپزشکی و برنامه اثربخشی بالینی دندانپزشکی اسکاتلند برای هدایت سیاست های اصلی در مقابله با Covid-19 برای این حرفه استفاده شده است.

یک تیم تحقیقاتی از دانشکده علوم دندانپزشکی، شامل پزشکان، پرستاران دندانپزشکی، میکروب شناسان و دانشمندان، این مطالعه را انجام دادند. این تیم از رنگ فلورسئین به عنوان ردیاب در تجزیه و تحلیل میزان تولید و میزان حرکت و مکان های پخش شدن آئروسل ها و ذرات بزاق دهان بیمار استفاده کردند.

کیمبرلی پیکرینگ، یک پرستار دندانپزشکی تحقیقاتی که در این مطالعه شرکت داشت بیان کرد که: "برای باز کردن مجدد ایمن خدمات دندانپزشکی، درک رفتار آئروسل هایی که از دهان بیمار هنگام کار دندانپزشکی به بیرون پخش می شود ضروری است.

بخش کلیدی تحقیق بررسی خواهد کرد که آیا ویروس ها در آئروسل های دندانی قابلیت پخش شدن را دارندیا خیر؟ و اگر ویروس ها در عفونت باقی می مانند تا چه مسافتی را می توانند طی کنند؟  این به متخصصان کمک می کند تا درک کنند که چگونه می توان از انتشار میکروب ها مانند Covid-19، توسط آئروسل در طول درمان دندان جلوگیری کرد.

    

یافته های پژوهش

تحقیقات نشان داده است که در طول درمان کانال ریشه یا موارد پر کردن دندان، ذرات آئروسل همراه با خون، بزاق و عفونت در فواصل مختلفی از فضای اتاق،  بسته به نوع درمان پخش می شوند.

در کلینیک های دندانپزشکی استفاده از یک دستگاه وکیوم و ساکشن خارج دهانی برای جذب ذرات بسیار ریز معلق در هوا باعث کاهش بار آلودگی در فواصل دورتر ( 5 متری( از بیمار به مقدار 60000 تا 70000 بار رقیق تر می شود.

همچنین مشخص شده است که پس از 10 دقیقه آئروسل های بزرگ تر روی سطوح می نشینند و مناسب ترین زمان برای ضدعفونی کردن و پاک کردن سطوح می باشد.

دکتر ریچارد هالیدی، مدرس بالینی NIHR دندانپزشکی ترمیمی در دانشگاه نیوکاسل اظهار داشت که: "تحقیقات ما درک روشنی از روش های تولید آئروسل ها می دهد و همچنین مشخص کرده است که چگونه آلودگی متقابل می تواند خطری برای انتشار Covid-19 باشد.

وی همچنین افزود که "هنگامی که بیماری همه گیر آغاز شد، خدمات دندانپزشکی به میزان قابل توجهی کاهش یافت و این حرفه نیاز فوری به تمرکز بر نحوه کار کلینیک های دندانپزشکی در یک محیط امن برای بیماران و کارکنان را داشت. ما در حال حاضر درک بسیار بیشتری از محل پاشش آئروسل ها و مسافت طی شده آنها در مراحل مختلف درمان داریم و این یافته ها به تیم های بالینی اجازه می دهد تا برای محافظت از مردم تصمیمات آگاهانه بگیرند.

لطفا برای گذاشتن نظر خود ابتدا وارد سایت شوید.