راهنمای خرید دندانپزشکی رادیولوژی

فسفرپلیت دندانپزشکی؛ ویژگی ها و راهنمای انتخاب آن

منتشر شده : - گروها : مجله تخصصی دندانپزشکی

Phosphor Plate System

فسفرپلیت دندانپزشکی (PSP)

Dental Phosphor Plate دستگاهی است که در روش رادیوگرافی برای ثبت تصاویر دیجیتال دندان بیمار در داخل دهان استفاده می شود. سنسورهای این دستگاه  پس از قرارگیری در دهان بیمار اقدام ثبت تصاویری با کیفیت بسیار بالا کرده و در تشخیص دقیق مشکلات دهانی و دندانی بسیار موثر می باشد. سنسورهای دستگاه فسفرپلیت بی سیم بوده و ضخامت آن ها حتی کمتر از فیلم های رادیوگرافی است.

نحوه کار با فسفر پلیت

فسفرپلیت دندان ماده ای بسیار ظریف است و به نور حساسیت دارد پس نمی تواند درمعرض نور قرار بگیرد زیرا اطلاعات ثبت شده پاک می شود. در لحظه ای که صفحه فسفر را از روی پاکت جدا می کنید، باید با یک جفت دستکش تمیز کار کنید. در بیشتر موارد پلیت ها نازک تر از فیلم هستند و می توانند در هولدرهای کیت RINN موجود استفاده شوند.

 در این سیستم دیگر نیازی به روشهای سنتی ظهور و ثبوت و تاریکخانه نیست. اشعه ایکس به کار برده شده در این نوع سیستم ها توسط کریستال های فسفر ذخیره شده و بعد به کمک لیزر PSP خوانده می شوند و در آخر تصویری دیجیتالی قابل نمایش خواهد بود. در نتیجه باعث افزایش بهره وری و سرعت در کار می شود.

Phosphor Plate System

رابط بین دستگاه های آنالوگ با دستگاه های دیجیتال، سیستم فسفرپلیت می باشد. از مزیت های این روش این است که سنسورهای فسفر پلیت دندان پزشکی مانند سیستم های DR اولیه پر‌هزینه نیستند. همچنین با سیستم فسفرپلیت، بیمار در معرض تابش کمتری قرار دارد. 

Phosphor Plate SystemPhosphor Plate System

مزایای استفاده از فسفرپلیت:

  • سیستم فسفرپلیت وایرلس است.
  • بیمار در زمان گرفته شدن عکس راحت است.
  • در سیستم فسفرپلیت تصویربرداری به روش دیجیتالی صورت می گیرد.
  • تصاویر توسط نرم افزار دستگاه قابل اشتراک گذاری هستند.
  • باعث افزایش بهره وری و سرعت در کار می شود.
  • سیستم فسفر پلیت از نظر اقتصادی به صرفه تر است و هزینه نگهداری و تعمیرات پایینی دارد.
  • کار با این سیستم راحت است و نیاز به آموزش خاصی ندارد.
  • فیلم رادیوگرافی مورد نیاز نیست.
  • در این دستگاه نیازی به روش های سنتی ظهور و ثبوت و تاریکخانه ندارید.

3Disc - FireCR

معیارهای خرید فسفر پلیت دندانپزشکی

تعداد سنسورها

یکی از فاکتور هایی که در خرید فسفر پلیت باید بررسی شود تعداد سنسور های آن است. به طور کلی دستگاه فسفر پلیت باید از تعدادی سنسور در سایزهای مختلف تشکیل شده باشد. برای پاسخگو بودن به نیازهای مختلف دندانپزشکی لازم است دستگاه بیشتر از دو سنسور و هر سنسور از سایز های مختلفی برخوردار باشند. هر چه تعداد مراجعه کنندگان مراکز و مطب ها بیشتر باشد باید از دستگاه هایی که از تعداد سنسور های متنوعی برخوردار هستند، استفاده کرد.

Phosphor Plate System

سایز پلیت ها

سایزبندی پلیت های دستگاه اسکنر از یکی دیگر از پارامترهایی که در حین خرید بایستی در نظر گرفته شود. برای راحتی بیشتر بیماران استفاده از پلیت هایی که سایزبندی متنوعی دارد پیشنهاد می شود. فسفر پلیت های مناسب معمولا دارای چهار الی پنج سایز مختلف هستند و باتوجه به کودک یا بزرگسال بودن بیمار و ناحیه تصویر برداری سایز مناسب انتخاب می شود. در صورت مطابقت سایز سنسورها با دهان بیمار، می تواند موقعیت تمام دندان های پایین و بالا را به راحتی تعیین کرده و قسمت تاج و ریشه دندان را بررسی نماید. در نتیجه دندانپزشک می تواند وضعیت دندان ها را به طور دقیق بررسی کرده و مشکلات آن را تشخیص دهد.

Phosphor Plate SystemPhosphor Plate SystemPhosphor Plate System

کیفیت تصویر

کیفیت تصاویر در بررسی و تشخیص دقیق مشکلات مربوط به دهان و دندان، نقش بسزایی دارد، به همین علت بایستی دستگاهی را انتخاب کنیم که از رزولوشن بالایی برخوردار باشد. دندانپزشک برای شروع درمان ابتدا تصویر گرفته شده توسط سنسورهای دستگاه فسفرپلیت بررسی و پس از تشخیص نهایی اقدام به انجام پروسه درمانی بیمار می نماید. به همین دلیل بایستی تصاویری از کیفیت و شفافیت مناسبی برخوردار باشند تا دندانپزشکان بتوانند به راحت مراحل تشخیص و درمان را طی کنند. فسفر پلیت های باکیفیت معمولا از رزولوشنی به میزان 15 - 20 خط بر میلیمتر برخوردار هستند که تصاویری با وضوح بالا بر روی صفحه مانیتور به نمایش می گذارند.

Phosphor Plate System

کشور ساخت

به طور کلی دستگاه های فسفر پلیت با برندهای مختلفی در بازار موجود می باشند که هریک از آن ها دارای کارایی مختلفی هستند. فسفر پلیت هایی که توسط برندهای تولیدکننده معتبری طراحی و تولید می شوند، دارای کیفیت مناسبی بوده و از عمر مفید بالایی نیز برخوردار می باشند.

  

گارانتی و خدمات پس از فروش

یکی از مهم ترین موارد در تهیه دستگاه اسکنر فسفر پلیت گارانتی و خدمات پس از فروش آن است. دندانپزشکان در زمان خرید این دستگاه باید تحقیق کاملی از برندهای مختلف این دستگاه انجام داده و محصولی اصلی و باکیفیت را خریداری نمایند. با مراجعه به سایت های تجهیزات دندانپزشکی می توان اطلاعات بسیار کاملی درباره انواع برندهای دستگاه فسفر پلیت به دست آورد.

پست های مرتبط

اشتراک پست