چگونه مواد قالبگیری مناسب را انتخاب نمائیم؟

منتشر شده : - گروها : مطالب آموزشی , مطالب تخصصی

how choose dental impression material

   

قالب گیری دندان و دهان و فک با هدف های مختلفی انجام می شود که در بسیاری از درمان های دندانپزشکی امری ضروری می باشد و به منظور گرفتن الگوی کامل از شکل فک و دهان و تشخیص شرایط دندان بیمار گرفته می شود. 

  • قالب گیری های دقیق به تکنیک مناسب و همچنین ویژگی های مطلوب مواد بستگی دارد. مواد قالب گیری الاستومریک (پلی اترها، پلی وینیل سایلوکسان ها و هیبریدها) به دلیل خواص فیزیکی و مکانیکی عالی از جمله ثبت عالی جزئیات، الاستیک ریکاوری بالا و پایداری ابعادی خوب، از مواد محبوب هستند.
  • مواد قالب گیری بسیاری برای انتخاب از تولید کنندگان متعدد وجود دارد. انتخاب یک ماده مناسب قالبگیری برای شما کمک می کند تا از ایجاد تأثیر بد بر روی بیماران خود جلوگیری کنید.

     

مواد قالبگیری الاستومریک

تمامی مواد الاستومریک نیازمند تری اختصاصی برای قالب گیری نهایی اند. برای ثبت بافت های نرم در بیماران بی دندان با حداقل فشار یک ماده با قابلیت فلوی زیاد و دارای قوام حداقل مثل پلی سولقايدها یا سیلیکون های افزایشی استفاده می شود اگر فشردگی متوسطی نیاز است پلی سولفایدها با قوام متوسط سیلیکون های افزایشی یا پلی اترها می توانند استفاده شوند پلی سولفایدها و سیلیکون های تراکمی دچار بیشترین تعبيرات ابعادی حین ست شدن می شوند. از کامیابد یا مواد الاستومریک با قوام متوسط تا زیاد (مثل پلی اتو) می توان برای پودر مولد استفاده کرد.

Impression materials

  • مواد قالب گیری الاستومریک ترجیحی در بازار پلی وینیل سایلوکسان ها (PVS) و پلی اترها (PE) هستند. پلی اترها به دلیل خصوصیات آب دوست و روان بودن شناخته شده اند. از طرف دیگر، پلی وینیل سایلوکسان ها به دلیل خاصیت ارتجاعی مناسب، مقاومت در برابر پارگی و پایداری بسیار معروف هستند. تصمیم استفاده از یکی بر دیگری در بین پزشکان متفاوت است و براساس اولویت شخصی آنها می باشد.
  • در سال های اخیر، طبقه جدیدی از مواد قالبگیری پدید آمده است. هیبریدهای پلی اتر / پلی وینیل برای ترکیب بهترین ویژگی های هر دو ماده تولید شدند.

        

impression material   

در اینجا نگاهی دقیق تر به سه نوع ماده می پردازیم:

پلی وینیل سایلوکسان (Polyvinyl Siloxane : PVS)

سیلیکون های افزایشی (addition silicone)، همچنین به عنوان پلی وینیل سایلوکسان (PVS) شناخته می شوند، متداول ترین ماده قالبگیری مورد استفاده در احیطه دندانپزشکی هستند. آنها در طیف وسیعی از ویسکوزیته ها، رنگ ها، رایحه ها / سلیقه ها موجود هستند و می توانند برای تمام تکنیک های قالبگیری استفاده شوند. ویژگی های اضافی شامل ماندگاری طولانی، زمان کار کافی، تنظیم سریع و پایداری ابعادی است.

اگرچه پلی وینیل سایلوکسان ها بسیاری از معیارهای یک ماده قالب گیری ایده آل را دارند، اما ذاتاً آبگریز هستند. این می تواند دقت را در یک محیط مرطوب کاهش دهد. سورفاکتانت ها به مواد PVS اضافه می شوند تا آبدوست تر شوند و قالبگیری های بهتری داشته باشند.

    

impression material   

پلی اتر (Polyether : PE)

پلی اترها بیش از 40 سال است که در بازار دندانپزشکی هستند. در حالی که آنها به سفتی و سختی بیش از حد و تلخی از نظر ذائقه معروف هستند، اما پیشرفت های صورت گرفته باعث محبوبیت بیشتر آنها شده است. پلی اترها عمدتاً به دلیل ماهیت آب دوست بودن ذاتی در بین تعداد زیادی از پزشکان محبوب هستند.

مواد الاستومریک آب دوست، ترشوندگی و چسبندگی برتری را برای آماده سازی ها، فراهم می کند، در نتیجه جزئیات سطح خوبی حاصل می شود و از آنها در شرایطی که مدیریت بافت دشوار است، استفاده می شود.

  

وینیل پلی اتر سیلیکون (Vinyl Polyether Silicone : VPES)

برای حفظ مزایا و در عین حال حذف معایب دو ماده گذشته، در سال 2009 ماده جدیدی به صورت تجاری به دندانپزشکی معرفی گردید که ساختاری ترکیبی از دو ماده پلی اتر و پلی وینیل سایلوکسان را داشت و در عین ثبات ابعادی بالا و خاصیت ذاتی هیدروفیلیک، در تنوعی از قوام و flow عرضه گردید که مقاومت بالایی نسبت به پارگی دارد. این مواد تحت نام کلی وینیل پلی اتر سیلیکون ها (Vinyl Polyether Silicone : VPES) معرفی شدند.

  

سیلیکون تراکمی (Condensation Silicone)

این ماده الاستومریک از طریق ایجاد کراس لینک گروه های هیدروکسیل انتهایی پلیمر سیلیکون و الكيل سيليکات در حضور ترکیبات قلع و با اکتوات قلع تشکیل می شود که باعث تشکیل شبکه ی پلیمری سه بعدی می شود. انیل الکل محصول جانبی واکنش است. به صورت پوتی و واش عرضه شده است که فقدان تری اختصاصی را جبران می کند. در نوع پوتی یا قوام بسیار زیاد ماده محتوای فیلر بالایی وجود دارد. این ماده در فرم paste و مایع تهیه می شود. دارای بو و طعم قابل قبول و سختی و پایداری متوسطی می باشد. ماده نسبتا آسانی برای میکس با زمان متوسط میکس (60-30 ثانیه) و زمان setting (10-6 ثانیه) می باشد.

 

جزییات فنی

فشار در فشرده سازی، اندازه انعطاف پذیری یک ماده قالبگیری را تعیین می کند. مقدار فشار در فشرده سازی، متوسط (8%-5%) تا بالا (>10%) نشان می دهد که ماده قالب گیری در هنگام خارج کردن از دندان، انعطاف پدیری بالایی دارد.
الاستیک ریکاوری، توانایی مواد قالب گیری را برای برداشتن از روی دندان و تحمل کشیدن از آندرکات و دور شدن از فضاهای بین دندانی بدون تغییر دائمی توصیف می کند. مقدار زیاد (> 99٪) الاستیک ریکاوری به معنی تغییر بسیار کمی است.

   

bite registration   

مواد ثبت بایت

اگرچه در لیست محصولات مواد قالبگیری موجود نیست، ثبت بایت رابطه فک بالا و فک پایین را هنگام نصب مدل ها جهت می دهد، اما در موفقیت ترمیم نهایی نقش بسیار مهمی دارد. ترمیم های انجام شده در مدل های نصب شده صحیح به تنظیمات قابل توجه کمتری نیاز دارند و در نتیجه زمان کمتری را برای ثبت بایت صرف می کنند.

بیشتر پزشکان به دلیل سهولت استفاده، سختی نسبی، دقت و ثبات ثابت شده، از مواد ثبت کننده بایت پلی وینیل سایلوکسان (PVS) استفاده می کنند.

ثبت جزئیات

مواد قالبگیری باید بهترین جزئیات بافت های دهان را ثبت کنند و بتوانند آنها را به دقت به قالب های گچی منتقل کنند. اگرچه ارائه CAD / CAM و قالب گیری های دیجیتالی، نظر بسیاری از پزشکان را در مورد آینده مواد قالبگیری شگفت زده شده اند اما شایان ذکر است حتی در عصر دندانپزشکی دیجیتال، مواد قالبگیری هرگز از بین نمی روند.

  

سه نوع قالبگیری اصلی از دندان وجود دارد:

– قالبگیری اولیه، قالبگیری نهایی و ثبت بایت.

  • قالبگیری اولیه (Preliminary impressions) جانمایی دقیق از دهان بیمار است که برای تشخیص، مستند سازی قوس های دندانی، روکش موقت، تری های اختصاصی، مدل درمان، سابقه درمان و ارتودنسی استفاده می شود.
  • قالبگیری نهایی (Final impressions) دارای جزئیات دقیق ساختار دندان و بافت های اطراف آن است. از آنها برای ساختن گچ با جزئیات دقیق ساختار دندان و بافت های اطراف آنها استفاده می شود. تکنسین های آزمایشگاه دندانپزشکی از فرم ها برای ساختن تاج، پل، دندان مصنوعی و سایر ترمیم ها استفاده می کنند.
  •  ثبت بایت (Bite registrations) برای مستند کردن رابطه اکلوزالی بین قوس ها، که هنگام ایجاد مفصل گچ های فک بالا و فک پایین ضروری است، استفاده می شود.

       

dental impression material   

مشخصات مواد قالبگیری ایده ال

دقت ابعادی: با انطباق با جزئیات بسیار زیاد با دندان ها و لثه های بیمار، یک قالبگیری دقیق ایجاد کند.

پایداری ابعادی: مدت زمانی دوام دقت و صحت مواد پس از قالبگیری و ثبات ابعادی قالب بعد از ست شدن تا زمان ریختن کست، قابل قبول باشد.

خواص آب دوست: توانایی تحمل رطوبت و ایجاد تصور دقیق را داشته باشد.

ترشوندگی: میزان خوب جریان مواد در مناطق کوچک، ترشوندگی بیشتر به این معنی است که مواد رطوبت را به خوبی جابجا می کند و در نتیجه فضای خالی کمتری ایجاد می کند.

استحکام کافی: به گونه ای که هنگام خروج از دهان پاره نشده و یا نشکند اما باعث ناراحتی بیمار در طول روند کار نشود.

انعطاف پذیری: بتوان از دهان پس از تنظیم به آسانی خارج کرد.

الاستیک ریکاوری: Elastic recovery کافی (به معنی بعد از خروج از دهان بدون تغيير شكل دائمی) داشته باشد.

زاویه تماس: به راحتی مواد جزئیات را تولید می کنند. هرچه زاویه تماس کمتر باشد، ماده حساس به تکنیک حساسیت کمتری دارد. ماده ای با زاویه تماس بالا نیاز به دقت بیشتری در ریختن و توجه بیشتر به tvم مناسب در روند قالبگیری دارد.

رنگ و اپاسینی آن به گونه ای باشد که بتوان قالب را بخوبی ارزیابی کرد.

زیست سازگار و ضد حساسیت باشد.

بو طعم مناسب داشته باشد.

دارای Shelf life کافی ماده برای نگهداری داشته باشد.

مقرون به صرفه باشد.

اشتراک پست