هشت نکته در اهمیت طراحی مطب دندانپزشکی

زمان انتشار : 1397-03-06 08:11:35
گروه ها : مطالب آموزشی Rss feed

هشت نکته در اهمیت طراحی مطب دندانپزشکی

  

  

  

  

برای طراحی یک مطب دندانپزشکی، باید جوانب بسیاری را در نظر گرفت. از اهداف بالینی گرفته تا توجه به تجهیزاتی که قرار است در آینده وارد مطب شود. اما به راستی، چرا این موضوع مهم است و از چه طریقی می تواند بر احساسات بیماران اثر گذارد؟

  

اول:  تأثیر ظواهر بر درک بیمار

مغز انسان، از تجربیات آگاهانه و نیمه آگاه خود برای یافتن سرنخ هایی جهت تصمیم گیری درمورد احساسات بهره می گیرد. این سرنخ ها می تواند شامل رنگ دیوار، جنس مبلمان، پاکیزگی و سبک ساختمان باشد. حتی صداها و بوها می توانند روی این برداشت ها و تصورات ذهنی تاثیر بگذارند؛ چه مثبت و چه منفی. دندانپزشکان باید بر اهمیت تمام لحظه هایی که از ورود بیمار به مطب تا خروج او را شامل می شود، کاملاً واقف باشند.

  

دوم: قضاوت بر اساس ظاهر

صحیح یا غلط، همیشه ظاهر هرچیزی اولین موضوعی است که توجه بیننده را به خود جلب می کند. از یک کتاب ساده گرفته تا رستوران و اتومبیل و .... بله! مطب دندانپزشکی! بیماران به محض ورود به مطب، از همان لحظه اول شروع به ارزیابی می کنند. دیوارها، رنگ ها، پنجره ها، کف پوش، چراغ ها، درها، آبسردکن، همه و همه از نظر آنها گذشته و بسته به کیفیت و هارمونی، به ذهنیت ها جهت می دهد. پس در مثبت و منفی بودن این جهت، باید دقت نمود. فراموش نکنید که نوع نگاهی که به وسایل و در و دیوار مطب شما می شود، سازنده برند شماست. چه بسا صندلی های کسل کننده و قفسه های قدیمی، ممکن است باعث برداشت های غلطی همچون ضعف عملکرد درمانی شما گردد.

  

سوم: پرت شدن حواس و کاهش اضطراب بیمار

احساساتی مانند اضطراب و نگرانی و ترس، به عنوان همراهان همیشگی مراجعان مکانی مانند دندانپزشکی شناخته می شوند. اما مطالعات نشان می دهد که طراحی محیط مطب، بر روی کم و زیاد شدن این احساسات ناخوشایند تأثیر خواهد گذاشت. پس بهتر است طراحی را با ذهن بیماران و آنچه که آنها را نگران تر یا آرام تر می سازد، هماهنگ کنید. تجهیز مطب به تلویزیون، پخش موسیقی آرامبخش و یا استفاده از رایحه هایی مثل اسطخودوس و رزماری، می تواند به تسکین استرس و اهدای حس مثبت به مراجعان کمک نماید.

  

چهارم: پنهان کردن ابزار ترسناک!

در یک مطب دندانپزشکی، ابزار و تجهیزات زیادی وجود دارد. طبیعی است که بیماران از کاربرد بعضی یا بسیاری از  این ابزار و وسایل آگاه نباشند و این عدم آگاهی، خود به عنوان یک عامل استرس و نگرانی عمل می کند. به علاوه، ابزاهایی مانند سرنگ تزریق و فورسپس و توربین، به خودی خود ترسناک هستند! قرار دادن مجموعه ابزار در جایی دور از چشم بیمار، می تواند به کاهش اضطراب و آرامش ذهن او کمک نماید.

  

پنجم: نورپردازی

مطالعه ای در دانشگاه تورنتو نشان می دهد که احساسات انسانی، زمانی که فرد تحت نور شدید قرار می گیرد، پررنگ تر شده و قوی تر عمل می کند. همچنین، نور تیره تر، قوه عقل انسان را ارتقا می دهد. چنین یافته هایی، انقلابی بزرگ را در طراحی ساختمان ها و مراکز درمانی ایجاد نمود. امروزه بکار بردن راه حل های خلاقانه ای برای شبیه سازی نور طبیعی، می تواند به ایجاد یک فضای بی استرس منجر شود.

  

ششم: قدرت رنگ ها

رنگ هایی که برای طراحی مطب استفاده می کنید، می تواند روی حال و هوای ذهنی بیماران تأثیر بگذارد. بعضی از رنگ ها، آرام تر و بعضی هیجانی تر هستند. هرچند، عواملی مثل فرهنگ و تجربیات فردی نیز روی برداشت هایی ک از رنگ ها می شود اثر دارد. بیشتر روانشناسان در این مورد هم عقیده هستند که رنگ ها بر چگونگی دریافت انسان از برخی موقعیت ها اثر می گذارند. ثابت شده که مغز، به طور ذاتی رنگ ها را با احساسات پیوند می دهد و آنها را با دلیل تفسیر می کند، بنابراین هر رنگ به گونه ای متفاوت بر بیماران و مراجعان تأثیر می گذارد. حقیقت مهمی که درمورد رنگ ها وجود دارد، قدرت جذب نگاه ها و چشم ها و برقراری ارتباطات مثبت و منفی است. در انتخاب رنگ ها برای محلی مثل مطب دندانپزشکی، لازم است به لزوم تمیز کردن مداوم دیوارها و سطوح نیز توجه نمائید. بعضی رنگ ها کار نظافت را دشوار می کنند.

  

هفتم: اندازه اتاق ها

تعیین اندازه اتاق های مختلف، به تعداد پرسنل و میزان تجهیزات موجود در مطب شما بستگی دارد. توصیه شده که اندازه اتاق ها یکسان و مشابه انتخاب شود، هرچند نمی توان به عنوان یک اصل کلی و الزامی به این توصیه عمل نمود. مطب بزرگتر، می تواند به مراجعان احساس راحتی بیشتری ببخشد.

  

هشتم: بازگشت بیمار!

تجربیات خوشایند بیماران که از احساسات مثبت و دوست داشتنی آنها در اولین ملاقات اتفاق می افتد، می تواند به راحتی آنها را به تکرار مراجعات سوق دهد. بنابراین به هیچ وجه از ثبت خاطرات خوب و مطلوب در حافظه بیمار غافل نشوید. تصمیمات عاطفی آنها از همه چیزهایی که در مطب شما دیده اند، رنگ ها، قفسه ها، نورپردازی و چیدمان، نشأت گرفته می شود. در یک کلمه، از چیزهای کوچک غافل نشوید!

  

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید