ارتباط میان بیماری های لثه و زایمان زودرس

زمان انتشار : 1397-11-07 07:34:25
گروه ها : اخبار دندانپزشکی Rss feed , اخبار و تازه های دندانپزشکی Rss feed

ارتباط میان بیماری های لثه و زایمان زودرس

  

  

  

  

مطالعات جدید نشان می دهد که زنان باردار مبتلا به بیماری های لثه با احتمال بیشتری ممکن است در معرض زایمان زودرس قرار گیرند. در این تحقیق محققان کشف کردند که زنانی که زایمان زودرس دارند با احتمال بیشتری (45 درصد) نسبت به زنانی که زایمان به موقع دارند، به بیماری های لثه مبتلا هستند.همچنین زنانی که دارای دندان پوسیده یا پر کرده هستند، با احتمال بیشتری مجبور به زایمان زودرس خواهند بود.

به گفته دکتر کارتر، دبیر اجرایی موسسه سلامت دهان و دندان، نتایج این پژوهش به وضوح نقشی که سلامت دهان بر سایر ارگان های بدن ایفا می کند را نشان می دهد.

   

gum disease  

پیش از این در مطالعات قبلی تأثیر بارداری بر مشکلاتی از قبیل لقی دندان ها، پوسیدگی، ژنژیویت، پریودونتیت و ... به دلیل تغییرات هورمونی مشخص شده بود و مطالعه جدید می تواند یافته ای مکمل را به آنها اضافه نماید.

در این پژوهش 150 زن باردار با بررسی دقیق وضعیت سلامت دندان ها شرکت نمودند و امتیاز سلامت لثه ها در زنانی که زایمان زودرس داشتند 4 درجه پایین تر از زنانی با شرایط طبیعی به ثبت رسید. همچنین میزان پلاک های دندان در میان این زنان 8 درجه بیشتر دیده شد.

به گفته دکتر کارتر،‌رسیدگی به بهداشت دهان می تواند دوران بارداری بهتری را برای زنان به ارمغان آورد. مصرف سیگار و الکل در این دوران می تواند ضمن افزایش ریسک ابتلا به بیماری های لثه، خطرات زیادی را برای رشد جنین به بار آورد. از جمله این خطرات می توان به وزن کم، عدم تکامل انامل دندان و ضعف در وضعیت دندان کودک در آینده اشاره کرد.

نتایج کامل این پژوهش در تاریخ ژانویه 2019 در مجله Journal of Clinical Periodontology به چاپ رسیده است.

  

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید