تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ممنوع!

زمان انتشار : 1397-03-15 09:22:42
گروه ها : اخبار دندانپزشکی Rss feed , اخبار و تازه های دندانپزشکی Rss feed , نوآوری های دندانپزشکی Rss feed

تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک ممنوع!

   

  

  

  

آیا تجویزهای دندانپزشکان باعث عفونت مرگبار در بیماران می شود؟!

واقعیت این است که برخی از الگوهای تجویز دندانپزشکان می تواند به گسترش عفونت هایی همچون کلستریدیوم دیفیسل کمک کند. (کلستریدیوم دیفیسل معمولاً در افراد مسن که مدت زمان طولانی را در مراکز پزشکی و بیمارستان ها به سر می برند دیده می شود و اغلب پس از استفاده از داروهای آنتی بیوتیک رخ می دهد). بنابراین دندانپزشکان لازم است از عواقب تجویز برخی آنتی بیوتیک ها آگاه شوند و محتاطانه تر عمل کنند. باید دانست که کلستریدیوم دیفیسل تنها یکی از پیامدهای استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک هاست. بسیاری از آلرژی ها، آنافیلاکسی ها و آسم ها در سراسر دنیا نتیجه تجویزها و یا مصارف خودسرانه و ناآگاهانه افراد است.

آنتی بیوتیک ها،این کپسول ها و قرص های رنگی و جذاب! تا کنون جان بسیاری از انسانها را نجات داده اند و تردیدی در نقش مثبت آنها در زندگی بشر نیست. با این حال، نمی توان از ایجاد مشکلاتی مانند دیسبیوسیس (عدم تعادل باکتری های مفید و مضر فلور روده) غافل شد. به طور کلی، استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها، عملکرد میکروبیوم ها را کاهش می دهد و در کیفیت، کمیت و تنوع زیستی آنها اختلال ایجاد می کند. نتیجه این اختلالات، افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری های سیستم ایمنی از جمله آسم شده و ممکن است فرد تا را مدت ها درگیر کند.

بیماری های پریودنتال با یک عفونت بر پایه بیوفیلم آغاز می شود و در ادامه، با ایجاد زخم هایی، التهاب گسترش یافته و فرد مبتلا را نیازمند رسیدگی ها و درمان های جدی می کند. در ردیابی عامل این بیماری ها، احتمال استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک ها وجود دارد و لازم است در این باره از بیمار سوال پرسیده شود.

حسن نیت همه دندانپزشکان در تجویز دارو برای بیماران مسلم و واضح است. هدف همه آنها، کمک به بهبود وضعیت مراجعین است، اما در دنیای پیچیده امروزی، تجدید نظر در تجویز داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها خالی از لطف نیست.

   

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید