آسیب شناسی یک معضل جهانی: ترس از مراجعه به دندانپزشکی!

زمان انتشار : 1397-08-17 10:42:01
گروه ها : اخبار دندانپزشکی Rss feed , دندال و مردم Rss feed

آسیب شناسی یک معضل جهانی: ترس از مراجعه به دندانپزشکی!

  

  

  

   

سلامت دندان ها، مسأله ای چالش برانگیز و جدی در سراسر دنیا محسوب می شود و رنج بردن از مراجعه به دندانپزشکی حتی در میان کشورهای توسعه یافته و پیشرفته ای همچون ایالات متحده، انگلستان و آلمان وجود دارد. بعضی از مشکلات اصلی مربوط به این رنج، به عواملی مانند ناکارامدی و فقدان بیمه های دندانپزشکی، هزینه های بالای درمان، عدم دسترسی های محلی به خدمات دندانی و در نهایت، "ترس" است! آمارها نشان می دهد که حدود یک سوم جمعیت آمریکا فقط به دلیل مساله ترس، از مراجعه به مراکز دندانپزشکی خودداری می کنند!

بر اساس نظرسنجی های اخیر صورت گرفته بر روی 18000 نفر از سراسر جهان، 61 درصد آنها به وضوح اعلام کردند که از دندانپزشکی می ترسند! صورتحساب دلایل این ترس ها را مرور کنیم:

* ترس از درد 39 درصد

* ترس از بوی مواد شیمیایی 24 درصد

* ترس از صدای دریل و مته(!) 21 درصد

* قرار گرفتن روی یونیت 7 درصد

* باز نگه داشتن دهان به مدت طولانی 5 درصد

* دریافت قبض مربوط به هزینه ها! 6/4 درصد

  

Dental Fear

   

اما راه حل کلیدی برای کاهش ترس ها و احساسات ناخوشایند دندانپزشکی را می توان در بی حسی های موضعی جستجو کرد. علیرغم اینکه عوارض جانبی همچون سرگیجه، تهوع و بی حسی (پدیده Fat Lip) در هنگام استعمال این داروها به وجود می آید اما حدود 60 درصد از پاسخ دهندگان اعلام نمودند که برای غلبه بر ترس، بی حسی را انتخاب می کنند.

عوامل مالی نیز نقش مهمی را در تسکین احساسات ناخوشایند مراجعه به دندانپزشکی ایفا می کند! عجیب است که حدود 80 درصد افراد استفاده از بی حسی های موضعی را صرفاً به دلیل کاهش هزینه های درمانی رد کرده اند و ترجیح می دهند که پول کمتری بدهند و درد بیشتری را تحمل کنند!

با توجه به ماهیت پیچیده ترس از دندانپزشکی، به دندانپزشکان سراسر دنیا توصیه می شود از روش های کاهش این ترس تا حد امکان بهره ببرند. برای شروع، آنها بهتر است از انتخاب رنگ های روشن خوشحال تری برای مبلمان و سایر وسایل غافل نشوند. رنگ های روشن، آرامبخش و اطمینان دهنده هستند که در کنار یک موزیک مناسب، می تواند حس مطلوبی به مراجعین الهام نماید.

  

dental fear 

در کنار این روش ها، تکنولوژی نیز موفق شده دندانپزشکان را برای کاهش اضطراب بیماران یاری کند. در حال حاضر، سیستم های تزریق پیشرفته و بی نظیر، ابزار و دریل های بی صدا و فناوری هایی وابسته به واقعیت مجازی در بازار وجود دارد که بخش اعظمی از ناراحتی های بیمار روی یونیت را تسکین می بخشد. همه این امکانات صف شده اند تا مراجعه پیگیرانه تر و متعهدانه تر بیماران به دندانپزشکی را ایجاد نموده و در راستای سلامت بهتر دندان ها گام بردارند.

  

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید