پیشرفت پروتزهای دندانی، جهش بزرگ قرن 21

زمان انتشار : 1397-08-05 10:51:48
گروه ها : نوآوری های دندانپزشکی Rss feed

پیشرفت پروتزهای دندانی، جهش بزرگ قرن 21

  

  

  

  

دنچرها طبیعتاً پدیده های جدیدی نیستند. عمر پیدایش آنها تا حدود 3000 سال تخمین زده می شود! در گذشته با استفاده از دندان های سایر انسانها یا حیوانات به بیماران بی دندان کمک می شد که بتوانند غذاها را بجوند! این واقعیت شاید در زمان حال کمی عجیب و غیربهداشتی به نظر برسد اما زمانی بهترین و موفق ترین ایده بود! به مروز زمان، متریال و روش ها تکامل یافتند. این پیشرفت به ویژه در قرن اخیر بسیار سریع اتفاق افتاد و همه چیز را برای تکنسین ها تغییر داد.

  

First artificial teeth

 

* زمانی برای تغییر

روند فعلی ساخت دنچرها، در صدسال گذشته تغییر چندانی را به خود ندیده است. با این حال، ورود فناوری هایی همچون تکنولوژی CAD/CAM این روند را دیجیتالی و ساده تر کرده است. در ابتدا، طراحی دیجیتال دنچرهای پارشیال روی کار آمد. اما این تکنیک فقط برای طراحی بود و کمکی به ساخت آن نمی کرد. اما امروزه به لطف تکنولوژی کد/کم، امکان هردو عملیات طراحی و ساخت مهیا شده است و این موضوع بسیار شگفت انگیز به نظر می رسد!

   

dental dentures  

* تغییر را بپذیر!

پذیرش تکنولوژی جدید، در ابتدا کمی مشکل بود. امروزه نیز در حالی که فناوری CAD/CAM به یک تکنیک همه گیر تبدیل شده، اما همچنان بعضی از تکنسین ها، روش سنتی آنالوگ را دنبال می کنند. به هر جهت باید پذیرفت که تغییرات، خوب هستند و بهتر انجام شدن پروسه ها، گواه محکمی بر این ادعاست. چالش های مقاومت در برابر این تغییرات مثبت، رو به افول هستند. دنچرهای دیجیتالی، پیشتازانه به جلو می رانند و برآورد می شود که تا 5 یا 10 سال آینده جای همه روش های قدیمی را پر کنند.

  

dental dentures  

* مهارت جدید بیاموز!

 بدیهی است که ورود روش جدید، قبل از هرچیز نیازمند یادگیری مهارت ها و علوم جدید مربوط به آن خواهد بود. این کار برای برخی، بسیار آسان و مهیج و برای برخی چالش برانگیز و دشوار است. فراهم سازی فرصت های آموزشی و تسهیل این آموزش ها از سوی غول های تولیدکننده، می تواند بخش زیادی از چالش ها را برطرف نماید. اما از سویی، با گسترده شدن گزینه های روی میز(!) و همه گیر شدن دندانپزشکی دیجیتال، تکنسین ها مجبور هستند که استفاده از دستگاه های جدید را بیاموزند. اگر تا پنج سال گذشته، برای خرید یک اسکنر، سه گزینه A، B و C را پیش رو داشتید، امروزه لازم است صدها اسکنر را از میان صدها برند بررسی نمایید  تا بتوانید انتخابی اقتصادی و ارزشمند داشته باشید.

  

dental dentures  

همه چیز در طول زمان تغییر می کند. حتی چیزهایی که خوب به نظر می رسند، همیشه راهی برای بهتر شدن دارند. دنچرهای طراحی شده توسط CAD/CAM یک جهش بسیار بزرگ در زمینه پروتز برای قرن 21 محسوب می شود و قطعا در سال های آینده، شاهد متریال و پروسه های پیشرفته تری در این راستا خواهیم بود!

  

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید