یافته های جدید برای درمان بیماری های پریودنتال

زمان انتشار : 1397-10-22 22:34:09
گروه ها : اخبار و تازه های دندانپزشکی Rss feed , مقالات و مطالب تخصصی Rss feed

یافته های جدید برای درمان بیماری های پریودنتال

  

  

  

  

پیام رسانهای سلولی موجود در بزاق ممکن است قادر به تنظیم رشد باکتری های مسئول بیماری هایی مانند پریودنتیت و مننژیت باشند.

محققان دانشگاه UCLA ،شواهد واضحی از نقش پیام رسان های سلولی موجود در بزاق در مدیریت میزان باکتری های خوب و بد در دهان ارائه نمودند.

دکتر وانگ (استاد زیست شناسی دهان و دانشیار تحقیقاتی در دانشکده دندانپزشکی UCLA ) و دکتر شی (افسر ارشد علمی موسسه تحقیقاتی Forsyth در کمبریج) از سرپرستان این تیم تحقیقاتی هستند. آنها با طرح این سوال که ”آیا RNA های ما – پیام رسانهای سلولی – می توانند با باکتری های مضر در دهان ارتباط برقرار کنند یا خیر” پژوهش خود را آغاز نمودند.

    

Cellular messengers  

 RNA ها پیام رسان های سلولی هستند که دستورالعمل های DNA را به سایر قسمت های سلول انتقال می دهد.RNA های کوچک تنظیم کننده (sRNA) ، ژن های انسان را تنظیم می کنند. یک کلاس جدید از sRNA ها نیز به نام tsRNA کشف شده اند که در مایعات بدن انسان مثل خون، اشک و بزاق یافت شده و وظیفه انتقال RNA های کوچک مشتق شده را به عهده دارند.

 محققان کار خود را با تجزیه و تحلیل sRNA های بزاقی شروع کردند، بسیاری از این sRNA ها متعلق به زیر گروه  tsRNA هستند که توالی های آنها با بخشی از توالی های  transfer RNA در چندین باکتری گرم منفی دهانی مطابقت دارد (همان باکتری هایی که لایه خارجی بسیار سمی دارند و می توانند باعث بیماری پریودنتال شوند). این tsRNA های بزاقی می تواند با تاثیر بالقوه بر رویtRNA باکتریایی، به ترجمه ی توالی RNA  به پروتئین هایی که برای رشد باکتری ضروری هستند، کمک کنند.

  

Cellular messengers 

باکتری گرم منفی مورد استفاده در این مطالعه برای آزمایش فرضیه، Fusobacterium nucleatum  نام دارد که مسئول بروز پریودنتیت می باشد.
محققان نشان دادند که سلول های میزبان،با انتشار tsRNA خاصی که توالی آن با توالی tRNA مربوط به باکتری F. nucleatum تطابق دارد، پاسخ می دهند.  tsRNA های آزاد شده، می توانند رشد باکتریهای F. nucleatum را مهار کنند، اما بر روی رشد باکتری های گرم مثبتی ماننداسترپتوکوک میتیس (یکی از باکتری های پاسخ دهنده به آنتی بیوتیکها) تاثیری ندارد.

به گفته پرفسوروانگ،این مطالعه وجود یک کانال ارتباطی بین پیام رسانهای RNA و باکتری ها در دهان ما را نشان می دهد. این پیام رسانها ممکن است نقش مهمی در میانجیگری تبادلات میان باکتری ها و میزبانشان ایفا نمایند. نتایج این پژوهش می تواند منجر به درک بهتر مکانیسم های رشد باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها و در نتیجه درمان بهتر بیماری های دهان شود.

  

Cellular messengers  

به عنوان مثال، یکی از نشانه های اصلی پریودنتیت جایگزینی اکثر باکتری های گرم مثبت در دهان با باکتری های گرم منفی است. با درک بهتر چگونگی رشد باکتری های گرم منفی، احتمالا میتوان رشد آنها را معکوس نمود یا حتی باکتری های گرم منفی را از بین برد. بنابراین می توان به روش جدیدی برای پیشگیری و درمان بیماری های پریودنتال امیدوار بود.

نسخه چاپی یافته های این تحقیق در شماره ی ماه می 2018 مجله Journal for Dental Research منتشر شده است.

  

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

  

محصولات فروشگاه


 • محصولات بایومتریال ITB که با نام دانشگاه تهران معروف هستند توسط بانک فرآورده های پیوندی ایران و با رعایت استاندارد های آمریکا تولید می شوند که همه منشا انسانی دارند.
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو و یا سه سوراخسرعت: حداکثر 310 هزار دور در دقیقه             24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)
  ساخت سوئیس
  ثبت سفارش

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو یا سه سوراخسرعت: حداکثر 320 هزار دور در دقیقهبه همراه کوپلینگ           24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)
  ساخت سوئیس
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  1 نظر
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو سوراخسرعت: حداکثر 450 هزار دور در دقیقه                12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دوستکام  
  نا موجود
  ثبت سفارش

 • وایزر یک دستگاه لیزر دیودی با طراحی و ساخت شرکت ایتالیایی Dr.smile است که با حداکثر قدرت ۱۶ وات قابلیت انجام عملیات جراحی بافت نرم، سفید کنندگی و درمان درد را دارد. می توان گفت جای خالی آن در دندانپزشکی ها خیلی احساس نمی شود اما حضور آن، راندمان و بازدهی را به مقدار زیادی افزایش می دهد، همچنین عملیات برای بیمار و پزشک راحت تر طی می شود.
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: چهار سوراخسرعت: حداکثر 320 هزار دور در دقیقه      24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)
  ساخت سوئیس
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  1 نظر
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  1 نظر
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •         2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دوستکام           
  60,000,000 تومان
  ساخت آلمان
  ثبت سفارش

 •      24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش کلان طب
  نا موجود
  ثبت سفارش

این مطلب را به اشتراک بگذارید