آیا پریودنتیت با افسردگی ارتباط دارد؟

زمان انتشار : 1398-02-27 19:56:33
گروه ها : اخبار دندانپزشکی , تازه های دندانپزشکی

 

 

 

 

بیماری پریودنتیت یکی از شایع ترین اختلالات التهابی است که حدود نیمی از بزرگسالان سراسر جهان را درگیر کرده است. در حال حاضر ارتباط این بیماری با انواع بیماری های سیستماتیک به خوبی مشخص شده و مطالعات متعددی بر این واقعیت صحه گذاشته اند.

اما تا کنون کمتر پژوهشی به سراغ ارتباط این اختلال با مشکلات روحی روانی رفته است.

  

dental research 

مطالعات قبلی

تا کنون تصور می شد که مشکلات روانی مبتلایان به پریودنتیت، به فقر مراقبتی و سبک زندگی آنها بر می گردد. متهم ردیف اول این مشکلات روانی، عواملی همچون بهداشت ضعیف دهان و دندان، رژیم نامناسب غذایی، مصرف الکل، استعمال دخانیات و ... شناخته شده بود.

از سویی دیگر، هرگونه تأثیر مشکلات دهان و دندان بر روی وضعیت روان، به صورت غیرمستقیم مطرح شده بود نه مستقیم؛ با این تفسیر که روابط اجتماعی فرد به دلیل درگیر شدن با بحران های دهانی، دچار لغزش شده و این به نوبه خود، زمینه ساز مشکلات روانی خواهد شد.

 

dental research 

مطالعات جدید

اما مطالعات جدید، داستان را به گونه دیگری تعریف می کنند: اختلالات التهابی به طور مستقیم بر سیستم عصبی اثر می گذارد. افزایش سیتوکین های محیطی مستقیماً بر قسمت هایی از مغز که در افسردگی نقش دارند (مانند هیپوتالاموس، هیپوکامپوس و کورتکس پره فرونتال) اثر گذاشته و سطح سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین را کاهش می دهد. همه این تغییرات، منجر به اختلالات روانی و عصبی خواهد شد.

  

dental research 

ناگفته نماند که ....

البته باید به این نکته مهم هم توجه کرد که همه افراد درگیر با التهاب، افسرده نیستند و برعکس. ما فقط می توانیم بگوییم که التهاب، تنها یکی از عوامل تأثیرگذار بر افسردگی است و عوامل متعدد دیگری هم در این میان نقش دارند.

چیزی که مهم است، این است که برای افرادی که نشانه هایی از افسردگی و مشکلات روانی دارند، شاید مراجعه به روانشناس و متخصص روان دشوار باشد! اما همین افراد، مراجعه به دندانپزشک را چیز بدی نمی دانند! بنابراین لازم است دندانپزشکان به نقش مهم خود در پروسه تشخیص پی ببرند و همکاری های لازم را در این باره به کار بگیرند ...

  

dental research 

 

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

 

محصولات مشابه و مرتبط


 • محصولات بایومتریال ITB که با نام دانشگاه تهران معروف هستند توسط بانک فرآورده های پیوندی ایران و با رعایت استاندارد های آمریکا تولید می شوند که همه منشا انسانی دارند.
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو و یا سه سوراخسرعت: حداکثر 310 هزار دور در دقیقه             24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو یا سه سوراخسرعت: حداکثر 320 هزار دور در دقیقهبه همراه کوپلینگ           24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •    * ضمانت تاریخ مصرف  
  200,000 تومان
  3 نظر
  موجود

 • محتویات جعبه: دستگاه iLase پایه شارژر iLase ۲ عدد باتری شارژی لیتیومی ۲ عدد رویه دستگاه که در صورت نیاز تعویض شود. ۲ عدد گریپ رویه که در صورت نیاز تعویض شود. ۱ بسته سری با سایز های مختلف بسته آماده سازی نوک سری ۳ عدد عینک محافظ (مخصوص این طول موج) دفترچه راهنمای کاربر      12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش بازرگانی نیشام آریانا...
  ساخت آمریکا
  ثبت سفارش

 • لیزر اربیوم Pluser محصول شناخته شده شرکت ایتالیایی Dr.Smile است که با استفاده از تکنولوژی Er:YAG علاوه بر قابلیت کار با بافت نرم و سخت، امکان انجام عملیات ترمیم پوست را نیز دارد. همچنین یک صفحه نمایش بزرگ لمسی با سیستم عامل اندروید و قابلیت اتصال به اینترنت، راحت ترین شرایط کاری را برای کاربر فراهم نموده است.
  2 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: چهار سوراخسرعت: حداکثر 410 هزار دور در دقیقه                 24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نیک نام طب آینده (بازرگانی شجاعی)                                                
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •      * ضمانت تاریخ مصرف
  170,000 تومان
  2 نظر
  ۷ گرمی

 •         12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش پرتو درمان صمیمی          فیلم معرفی و کاربردهای مختلف لیزر دندانپزشکی LightWalker ATS  
  1 نظر
  ساخت اسلوونی
  ثبت سفارش

 • - سر صاف- 14 سانتی متر       5 سال وارانتی ثبات رنگ دنا پویا و تعویض در صورت زنگ زدگی
  58,860 تومان
  موجود

 •  10 سال گارانتی تعویض فتاح طب در صورت تغییر رنگ و زنگ زدگی
  70,850 تومان
  ساخت ایران

 •      فرزگیر: پوش باتناتصال: دو سوراخسرعت: حداکثر 350 هزار دور در دقیقه          6 ماه گارانتی تعویض کارتریج، 12 ماه گارانتی بدنه و 10 سال خدمات پس از فروش نیک درمان
  1,100,000 تومان
  1 نظر
  ساخت چین