مشارکت در حل بحران آب با مسواک زدن!

زمان انتشار : 1397-02-09 08:00:46
گروه ها : اخبار دندانپزشکی Rss feed , دندال و مردم Rss feed , مطالب آموزشی Rss feed

مشارکت در حل بحران آب با مسواک زدن!

  

  

  

  

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، هم اکنون 2/5 میلیارد نفر در جهان به آب سالم دسترسی ندارند. تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۴۰، حدود ‌۳۳ کشور در وضعیت شدید کم آبی قرار خواهند گرفت که از این تعداد ۱۴ کشور در بخش خاورمیانه قرار دارند و رتبه ایران در این لیست مرتبه سیزدهم است.

برای مقابله با چالش بحران آب، راهکارهای متفاوت و در سطوح و ابعاد متفاوت را می‌توان ارائه داد. نکته مهم این است که با توجه به منابع آبی، دیگر نمی‌توان به مساله بحران آب ساده نگاه کرد و باید تمام سازمان ها و ارگان های ذی ربط برای حل این مساله بسیج شوند. در این میان، نقش مردم نیز بسیار حائزاهمیت است و لازم است برای جلوگیری از یک بحران بزرگ و رعب آور، حتی از اقدامات به ظاهر کوچک خود دریغ نکنیم. چرا که امروزه، حتی اقدامی مانند بستن شیر آب در حین مسواک زدن، می تواند نقش مهمی در کاهش مصارف بی رویه آب ایفا کند. بد نیست بدانیم که یک خانواده چهارنفره می تواند با این کار، میزان 32 گالن آب را در هربار مسواک زدن ذخیره نماید.

کمپانی آمریکائی Colgate با همکاری مایکل فلپس، دارنده مدال طلای المپیک، قصد دارد بیشتر از هر زمانی به مردم یادآوری کند که در حین مسواک زدن، شیر آب را ببندند.

به گفته Colgate، حدود 130 میلیون آمریکایی تقریباً یک ماه از سال را با کمبود شدید آب سپری می کنند. این در حالی است که 42 درصد مردم آمریکا، در حین مسواک زدن آب را باز می گذارند. این کمپانی قصد دارد با کمپین "شمارش هر قطره" و با سه ابتکار خود، بحران آب را به همه افراد یادآوری نماید. ابتدا طی اقدامی، با عنوان "ذخیره آب با کولگیت"، از گوگل هوم (Google Home) کمک گرفت. در این اقدام، کاربر می تواند به سادگی و با گفتن یک جمله به اسپیکر گوگل هوم، حقایقی درمورد آب یاد بگیرد و حتی صدای جریان آب را در حین مسواک زدن بشنود تا جایگزین لحظاتی شود که شیر آب بسته است!

دومین اقدام،  طراحی برچسبی است که هنگام تماس با آب، به فرد یادآوری می کند که شیر را ببندد. این برچسب ها در فروشگاه های مطرحی همچون والمارت موجود است و به ازای خرید آن، یک پکیج ویژه خمیردندان نیز به خریدار اهدا می شود.

و در سومین اقدام، از اعتبار و شهرت خانواده فلپس بهره گرفته شد. مایکل فلپس، قهرمان شنای جهان است و لقب پر افتخارترین قهرمان تاریخ بازی های المپیک را به دوش می کشد. او به همراه خانواده اش ازطریق رسانه های اجتماعی، هواداران خود را به بستن شیرآب در هنگام مسواک زدن تشویق می کند. او یکی از بزرگترین دغدغه های امروزی خود را بحران آب عنوان می کند و از همه مردم دنیا می خواهد برای مصارف غیرضروری، تا حد امکان از مصرف آب پرهیز نمایند. فلپس معتقد است که همه افراد با بستن شیر آب هنگام مسواک زدن، می توانند به کمپین بزرگ بپیوندند و با گام های کوچک خود، نقش بسیار بزرگی در جهان ایفا نمایند.اگر همه افراد متعهد به انجام این کار شوند، فقط با همین اقدام کوچک سالانه 2920 گالن آب ذخیره و صرفه جوئی می شود.

بحران جهانی آب موضوعی جدی و غیر قابل اغماض است و دیر یا زود تمام کشورهای جهان درگیر این بحران خواهند شد؛ لذا بایستی از هم اکنون وضعیت منابع آبی در کل دنیا سرو سامان پیدا کند. شما نیز از همین لحظه شروع کنید... کمی حس مسوولیت کافیست که دنیای آبی تری داشته باشیم...

  

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

   

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید