آیا دندانپزشکان هم دچار فرسودگی شغلی می شوند؟

زمان انتشار : 1397-10-17 11:12:36
گروه ها : مطالب آموزشی Rss feed

آیا دندانپزشکان هم دچار فرسودگی شغلی می شوند؟

  

  

  

  

امروزه درصدي از کارکنان هر سازمان به ویژه در کشورهای صنعتی پیشرفته با "فرسودگی شغلی" و عوارض گوناگون آن مواجه هستند و از اين بابت صدمات مالی و جانی قابل توجهی به خانواده و سازمان محل کارشان وارد می شود. فرسودگی شغلی از جمله مفاهیمی است که در يک دهه اخیر مورد توجه روانشناسان صنعتی و سازمانی در غرب و شرق قرار گرفته است.

به نظرمی رسد این پدیده نوعی پاسخ فرد به عوامل فشارزای میان فردی درمحیط کار باشد که منجر به بروز حالت هایی از جمله بی حالی، سستی و رخوت، سرگیجه، دردهای عضلانی، حالت تهوع، مشکلات تنفسی، بی هدفی، از پا درآمدن ، از رمق افتادن و ... خواهد شد. به عبارتی نوعی استرس مزمن که منجر به خستگی فیزیکی و عاطفی، بدبینی، کناره گیری و احساس ناکارآمد بودن و عدم موفقیت می شود...

  

Dental Burnout 

آیا دندانپزشکان نیز دچار فرسودگی شغلی می شوند؟؟

بر اساس مطالعات جدید، 84 درصد از دندانپزشکان عارضه فرسودگی شغلی را گزارش داده اند! این میزان در میان دستیاران دندانپزشکی تا حدود 26 درصد گزارش شده است.

  

چه باید کرد؟

در ادامه به 5 راهکار انتخابی اشاره خواهد شد که  می تواند عارضه فرسودگی شغلی را تا میزان زیادی کاهش دهد..

  

* محیط کارتان را توانمند کنید

یک محیط کار اداری را تصور کنید که روابط متقابل و سرشار از احترام در آن رواج دارد، افراد احساس امنیت می کنند و ارتباطات در سطح خوبی قرار دارد، نقش عملکردی هیچ کس نادیده گرفته نمی شود و سلسه مراتب خشک و سنتی در آن جریان ندارد. این سیستم می تواند با فرسودگی شغلی مبارزه کند. تحقیقات نشان داده در مشاغلی همچون پزشکی و دندانپزشکی، با به حداقل رسانی ارتباطات منفی و تشویق افراد به روابط سازنده می توان این پدیده منفی را از بین برد.

   

Dental Burnout

* برنامه ریزی و کنترل داشته باشید

دکتر ماسلاچ از محققان صاحب نظر در زمینه فرسودگی شغلی، یکی از کلیدهای خروج از این پدیده را در اختیار داشتن کنترل جریان کاری می داند. حجم کاری بالا و عدم توجه به مسائل مهمی مثل استراحت و وعده های غذایی می تواند به سرعت برای شما مشکل ساز باشد. بنابراین برنامه مطب و مراجعه بیماران را به گونه ای تنظیم نمایید که به زمان استراحت و غذا خوردنتان خدشه ای وارد نکند.

 

* نیاز دارید که عملکردتان منصفانه جبران شود

اگر احساس می کنید که سخت کار می کنید اما به چیزی که می خواهید نمی رسید، دچار فرسودگی شغلی شده اید. شغلی مانند دندانپزشکی مهیج و خوشایند به نظر می رسد اما اگر تایم آزادی برای شما نمانده و در عین حال احساس می کنید که پاداش منصفانه و عادلانه ای دریافت نمی کنید، بهتر است روند کاری خود را تغییر دهید.

  

Dental Burnout 

* به حرفه خود تنوع ببخشید

یادگیری یک تکنیک جدید یا وارد شدن به یک تخصص ویژه می تواند یک راهکار بسیار مفید برای جلوگیری از فرسودگی شغلی باشد. تنوع بخشیدن به حرفه در عین حال می تواند بیماران بیشتر و وفادارتری را به مطب شما رهنمون کند و احساس ارزشمندی زیادی به شما دهد. یادگیری تکنیک جدیدی در حوزه های اندو، ایمپلنت، دندانپزشکی زیبایی، لیزر و ... را در زمانی مناسب آغاز نموده و اشتیاق و هیجانی تازه به شغل خود اهدا کنید.

  

* سلامت جسمی و روحی خود را بهبود دهید

دندانپزشکی، چه از لحاظ جسمی و چه روانی حرفه ای دشوار و پر چالش است. اگر می خواهید سالیان دراز در این حرفه بمانید لازم است بیشتر به فکر سلامت خود باشید. آموزش ها و ورزش های ذهنی مانند یوگا و مدیتیشن و همچنین گوش دادن به موسیقی می تواند با کاهش استرس و تنش های روانی، آرامش خوبی برای ذهن شما ارمغان آورد.

فرسودگی شغلی، عارضه ای جدی و بسیار منفی به شمار می رود. طی این اتفاق، هزینه، سرمایه، وقت، سلامتی، آزادی، ارتباطات، کنترل و سایر منابع ارزشمند شما مورد تهدید قرار می گیرد. اما با این حال، اجتباب ناپذیر نیست. از همین امروز شروع کنید و تا می توانید از آن فاصله بگیرید.

  

Dental Burnout

  

تهیه شده در واحد آموزش دندال 

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید