دلایل ایجاد لکه های سفید روی دندان و راهکارهای رفع آن

زمان انتشار : 1397-11-08 11:17:16
گروه ها : دندال و مردم Rss feed , مطالب آموزشی Rss feed

دلایل ایجاد لکه های سفید روی دندان و راهکارهای رفع آن

  

  

  

  

دیده شدن لکه های سفید روی دندان ممکن است چندین دلیل داشته باشد: فلوئوروزیس دندانی،‌ هیپوپلازی انامل،‌ بهداشت ناکافی دهان و دندان،‌ مصرف بیش از اندازه برخی غذاها مانند غذاهای اسیدی و شیرینی جات. اگرچه لکه های روی دندان ممکن است پدیده ای نامطلوب به شمار آید و فرد را در جامعه دچار کاهش اعتماد به نفس نماید،‌ اما به طور کلی عارضه ای خطرناک و نگران کننده نیست.

در این مطلب، به تشریح دلایل ایجاد کننده این لکه ها پرداخته خواهد شد و راهکارهایی برای از بین بردن آنها مطرح می شود...

چند دلیل اصلی برای ایجاد لکه های سفید روی دندان وجود دارد:

* فلوئوروزیس دندانی یکی از علل شایع به حساب می آيد. این مساله نوعی نقص در مینای دندان است که بر اثر دریافت بیش از حد فلوراید در دوران کودکی فرد حاصل می شود. حفره حفره، خشن و ناهموار شدن مینا از نتیجه این عارضه است که در مواردی به صورت لکه های سفید روی دندان دیده می شود.

* هیپوپلازی مینای دندان دلیل بعدی است. این عارضه در اثر کمبودهای تغذیه ای موادی همچون کلسیم، فسفر و ویتامین های A، C و D در دوران کودکی به بار می آید. نتیجه، عدم استحکام کافی مینای دندان است که به همین دلیل،‌بیشتر از یک دندان سالم دچار پوسیدگی و خرابی خواهد شد.

* همانطور که گفته شد، عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و همچنین مصرف غذاهای اسیدی و شیرینی جات دلایل دیگر ایجاد لکه های سفید هستند.

  

white spots 

درمان ها:

درمان لکه های سفید، باید بسته به علت ایجاد آنها به کار گرفته شود. بنابراین قبل از درمان،‌باید حتما علت شناسی شود و دلیل اصلی یافت گردد.

* میکروابریژن انامل یکی از روش های درمان است که طی آن،‌دندانپزشک قسمت کوچکی از انامل را برمیدارد تا وضعیت ظاهری دندان بهبود یابد. در مواردی همراه با بلیچینگ دندان انجام می گیرد و به طور کلی در تغییر ظاهری مثمر ثمر واقع می شود. استفاده از روکش های دندانی نازک محافط نیز می تواند مناسب باشد و ظاهر ناهمگون دندان را پوشش دهد. همچنین استفاده از فلوراید به صورت موضعی توسط دندانپزشک می تواند تا حدی به استحکام دندان کمک نماید.

  

Enamel microabrasion  

* کامپوزیت رزینی از دیگر موادی است که می تواند به عنوان راهکار به کار گرفته شود. این کامپوزیت ها حفره ها و قسمت خارجی مینا را پر کرده و در صورت تعدد لکه ها روش مناسبی به حساب می آيد.

 

Composite resin 

* نظارت بر مسواک زدن کودکان و مقادیر مناسب خمیردندانی که استفاده می کنند،‌ از نکات پیشگیری کننده است. کودکان نباید بیشتر از یک مقدار مشخص خمیردندان روی مسواک خود بزنند و همچنین در مقادیر فلوراید مصرفی نیز لازم است دقت شود. دوران کودکی، دوران مهمی برای پیشگیری از اغلب مشکلات دندانی است بنابراین نباید اهمال و کوتاهی در آن اتفاق بیفتد. 

* دوری از مصرف زیاد غذاهای اسیدی، نوشیدنی های گازدار، خوراکی های قندی،‌ مرکباتی مانند گریپ فروت و پرتقال،‌ آب نبات ها و شکلات ها و ... و حتی المقدور استفاده از آب بلافاصله پس از خوردن اینگونه مواد.

 

acidic foods and drinks 

* مراجعه زود به زود به دندانپزشک و چکاپ دندان ها می تواند در جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی موثر باشد. دندانپزشک در صورت مشاهده نشانه های اولیه به توصیه های پیشگیرانه و پلن های مناسب درمانی خواهد پرداخت.

  

تهیه شده در واحد آموزش دندال

  

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید