حواسم را پرت کن! مزایای کاربرد واقعیت مجازی در دندانپزشکی

زمان انتشار : 1396-09-01 11:54:50
گروه ها : اخبار و تازه های دندانپزشکی Rss feed , نوآوری های دندانپزشکی Rss feed

حواسم را پرت کن! مزایای کاربرد واقعیت مجازی در دندانپزشکی

  

  

  

   

درد و اضطراب، از عوارض نامطلوب بسیاری از فرآیندهای درمانی دندانپزشکی است و می تواند بر تمایل بیمار به درمان تأثیر بگذارد. هرچند مداخلات پزشکی (مثلا استفاده از داروهای ضد درد) برای کاهش این عوارض در طول درمان به کار گرفته می ­شوند، اما خود آنها نیز بیمار را در معرض مشکلات آتی قرار می ­دهد. بنابراین، یک راه حل ساده و غیر تهاجمی می­تواند بسیار مفید واقع شود؛ «پرت کردن حواس بیمار».

امروزه استفاده از واقعیت مجازی (VR) به عنوان یک ابزار پرت کننده حواس، در زمینه های پزشکی و دندانپزشکی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. تحقیقات نشان می­دهد که حواس پرتی توسط روش های واقعیت مجازی، به بیماران در مقابله با درد و سایر آزاردهنده های عصبی کمک می کند و اغلب با نتایج مطلوبی همراه است. همچنین ممکن است اثرات پایداری را از لحاظ ثبت خاطرات مثبت درمان ایجاد نماید، که این خود، منجر به تمایل بیشتر برای بازگشت به درمان می شود. بیماران مضطرب، اشتیاق بسیار کمتری برای قرار ملاقات با دندانپزشک دارند و در صورت حضور در مطب، درمان های طولانی تر  و ناموفق تری اتفاق خواهد افتاد.

  

VR

  

اخیراً محققان مشغول بررسی کاربردهای این تکنولوژی روی پروسه های گسترده تر دندانپزشکی هستند. پروسه هایی فراتر از کشیدن و پر کردن.

وضعیت زیر را در نظر بگیرید:

بیمار در خانه خود به مطب وارد شده و با محیطی که قرار است تحت درمان قرار گیرد آشنا می شود. همین موضوع می تواند کمک زیادی به کاهش استرس و اضطراب وی در هنگام درمان نماید. حتی با روند کار و اتفاقی که دندانپزشکش رقم می زند کاملاً آشنایی دارد و همه چیز قرار است خوب پیش رود. بنابراین بدون نیاز به معرفی بیشتر، روی یونیت می نشیند و با آرامش کامل، تحت عملیات مختلف درمان قرار می گیرد، تنش و عارضه های منفی بشدت کاهش می یابد و توفیق درمان و رضایت بیمار، بدست می آید. این یک تجربه عالی برای بیمار و همچنین دندانپزشک است.

سناریوی بالا، یک فرضیه اتوپیایی نیست، بلکه هم اکنون در حال وقوع است و مزایای گفته شده، تنها بخش کوچکی از فواید بی نهایت واقعیت مجازی می باشد.

VR فرآیندی است که بیننده را در یک محیط مجازی غرق می نماید. او با چرخش به سمت چپ، راست، بالا و پایین یک محیط واقعی یا مصنوعی را پیش روی خود می بیند. می تواند در دریای کارائیب، خود را در محاصره مرجان ها ببیند یا در جنگل های آمازون، بالا و پایین پریدن میمون ها را تماشا کند! همه اینها با یک هدست سبک و راحت، امکانپذیر می شود.

 

VR 

با کمک سنسورهای ژیروسکوپی و تجهیزات هوشمند، تصاویر هماهنگ با حرکات سر بیننده طراحی می شود. کافی است سر خود را بالا ببرید و آسمان را ببینید! این تکنیک توسط شات های 360 درجه حاصل از دوربین های تخصصی و نرم افزارهای ویرایش کننده محقق می شود و نتیجه، در عین سادگی بسیار شگفت انگیز است.

امروزه تنها بخش کوچکی از کاربردهای بی نهایت این تکنولوژی به منصه ظهور رسیده و عرصه های پزشکی و دندانپزشکی نیز، از این فناوری بی بهره نمانده اند. این فناوری به بیمار اجازه می دهد قبل از ملاقات پزشک، اتاق ها و بخش های مختلف مطب را ببیند، حتی روی یونیت بنشیند و همچنین از تمیز بودن وسایل و اتاق های استریلیزاسیون اطمینان حاصل نماید! یکی از اهداف، ترتیب دادن یک ویزیت مجازی است که بیمار بتواند یک کلینیک باکیفیت و مطمئن را آگاهانه انتخاب کند. اما هدف اصلی، آرام کردن بیمار در طول پروسه درمان است و این آرامش، نتیجه ای موفق تر و رضایت بخش تر برای دندانپزشک نیز فراهم می نماید. یکی دیگر از مزایای کاربرد واقعیت مجازی در دندانپزشکی، فراهم کردن زمینه های رعایت دستورالعمل هاست. توصیه های بعد از درمان و نکاتی که لازم است بیمار رعایت نماید، در مطب گفته می شود اما ممکن است پس از ترک مطب، به فراموشی سپرده شوند. دستورالعمل های شفاهی و حتی جزوه های کتبی، تأثیر بمراتب کمتری از روش های جذاب VR خواهند داشت. یک ویدئوی VR، می تواند حتی در خانه برای بیمار پخش شود ونکات مهم بهداشتی و مراقبتی را به او یادآوری نماید. ترکیب صدا، تصویر و جذابیت های خاص واقعیت مجازی، هر فردی را نسبت به مطالب توصیه شده راغب تر می کند.

  

VR  

واقعیت مجازی، فرآیندی رو به تکامل است. مزایای ذکر شده، در کنار قابلیت هایی همچون فراهم سازی امکان حضور در کنگره ها و همچنین نقش بسیار مفیدی که در امر آموزش می تواند ایفا نماید، آن را به یک موضوع قابل توجه تبدیل کرده است که فرصت های زیادی را در زمینه ارتقای سلامت جامعه ایجاد می کند.

  

تهیه کننده: واحد تحریریه دندال

  

محصولات فروشگاه


 •      بسته به شرایط خرید و قیمت ارز، قیمت این محصول متغیر می باشد.           دارای 24 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش کوشا فن پارس           فیلم معرفی و آموزش نحوه کار با اسکنر داخل دهانی 3Shape - Trios
  تحویل دو ماهه
  ثبت سفارش

 • موجود
  درخواست اطلاعات

 •      6 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش آبادیس طب امروز
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •       تهیه شده از مواد درجه یکحداقل سفارش: 1 بستههر بسته ۵۰ عدد هر کارتن ۳۰ بسته      
  15,300 تومان
  بسته ۵۰ عددی

 •         دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •     مدل های موجود:  - Compact 3000  - Compct 1280  - Primum U6000  - Compact U1302  - Easy U1303         گارانتی و خدمات پس از فروش نیکنام طب آینده (بازرگانی شجاعی)          
  95,000,000 تومان
  موجود
  ثبت سفارش

 •         تعداد در بسته: 10 عددی  
  8,470 تومان
  10 عددی

 •      بسته بندی: 12 عددیجنس: استیل     
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •             دارای تائید کیفیت توسط گروه دندانپزشکان دندال     تعداد در جعبه: 50 جفت      قیمت درج شده مربوط به یک جفت می باشد.       * ضمانت تاریخ مصرف    
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •    5 عددی    
  10,500 تومان
  2 نظر
  چهار رنگ

 •        دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •        دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •        دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •        دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •        دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دنتوس
  موجود
  ثبت سفارش

 •    اسکنرها به همراه لب تاپ ارائه می گردند و لازم به ذکر است که آپدیت نرم افزاری دستگاه به صورت کاملاً رایگان انجام می گیرد.        12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آریا پردیس درمان        فیلم معرفی اسکنر داخل دهانی و قسمت CAD/CAM کمپانی Carestream
  موجود
  ثبت سفارش

 •               تعداد در جعبه: 50 جفت      قیمت درج شده مربوط به یک جفت می باشد.       * ضمانت تاریخ مصرف    
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •      12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آبنوس نکوپرداز    فیلم معرفی و نحوه عملکرد دوربین های داخل دهانی Whicam Stroy3 CS                                                               
  موجود
  ثبت سفارش

 •  12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آبنوس نکوپرداز        
  موجود
  ثبت سفارش

 •        12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آبنوس نکوپرداز        
  موجود
  ثبت سفارش

 •    30000 لوکس      12 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش دوستکام      
  موجود
  ثبت سفارش

 •    60000 لوکس      12 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش دوستکام      
  موجود
  ثبت سفارش

 •    12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش هودیان      دستگاه به همراه لپ تاپ، نرم افزار اسکن، تعیین مارجین و طراحی تحویل می شود.         فیلم معرفی و کار با اسکنر داخل دهانی PlanScan       
  تحویل دو ماهه
  ثبت سفارش

این مطلب را به اشتراک بگذارید