مروری بر چگونگی مراقبت از ایمپلنت های دندانی

زمان انتشار : 1398-02-08 20:49:07
گروه ها : مطالب آموزشی Rss feed

مروری بر چگونگی مراقبت از ایمپلنت های دندانی

 

 

 

 

تعداد پروسه های ایمپلنت های دندانی روز به روز در حال افزایش می باشد و به همین ترتیب، قدرت پیش بینی و موفقیت این کیس ها نیز رشد زیادی را به همراه داشته است.

یک پلن درمانی جامع، شامل مشاوره های لازم به بیمار در خصوص موارد زیر است:

* ریسک شکست ایمپلنت به دلایلی همچون سیگار کشیدن

* تاریخچه پرتو درمانی

* مشکلاتی در زمینه بیماری های سیستمی

* کیفیت و کمیت استخوان ناحیه مورد درمان

و ...

بیماری پری ایمپلنت یکی از عارضه های شایع و دردسرسازی است که با ترکیب بهداشت ضعیف دهان و استفاده از پروتز های غیر بهداشتی به وجود می آید. بنابراین برای افزایش طول عمر ایمپلنت و همچنین بالا بردن احتمال موفقیت آن، لازم است از یک برنامه مراقبتی خیلی موثر تبعیت گردد.

  

implant maintenance 

شکست پروسه ایمپلنت

اغلب ایمپلنت های دندانی، طول عمری حدود 10 سال دارند و با درجه بقای 95 درصد، بسیار خوب عمل می کنند. دلایل شکست پروژه های ایمپلنت همچنان در مطالعات مختلف همچنان در حال بحث و بررسی بوده و  با وجود نیاز به تحقیقات بیشتر، عواملی مانند مصرف سیگار، پرتودرمانی، دیابت و پوکی استخوان به عنوان عوامل خطر شناخته شده اند. در درجات بعدی، مواردی همچون عفونت و التهاب می توانند موفقیت یک ایمپلنت را با تهدید روبرو سازند.

 

اینسترومنت ها

تأثیر اسکالرها بر روی سطوح اباتمنت های مختلف، ممکن است با توجه به نوع اباتمنت متغیر باشد. به عنوان مثال، آنفیلد رزین ها حداقل آسیب را به سطح اباتمنت می رسانند.

درمطالعه ای که در سال 2014 با هدف بررسی تأثیرات اینسترومنت های پروفیلاکسی انجام گرفت، مشخص گردید که تمام اسکالرها، آسیب هایی هرچند جزئی را به سطح اباتمنت وارد می سازند.

 

بیماری پریودنتال

پس از درمان ایمپلنت، سلول‌های استخوانی فک رشد کرده و به قسمت تیتانیومی ایمپلنت می رسند تا بتوانند برای مدت طولانی از آن محافظت کنند. اتفاقی که می تواند جلوی این پروسه را بگیرد، بیماری های پریودنتال است که باعث می شود استخوان‌ها استحکام لازم برای نگهداری ایمپلنت را از دست بدهند. بنابراین برای افزایش طول عمر ایمپلنت و نگهداری صحصح آن، حفظ بافت‌های طبیعی استخوان‌های فک اهمیت زیادی دارد.

  

implant maintenance 

جرم و پلاک

درست است که خود ایمپلنت هیچگاه پوسیده نمی شود اما عوامل تهدید کننده دندان، ایمپلنت را هم تهدید می کنند! تجمع پلاک و جرم در اطراف ایمپلنت به راحتی اتصال بافت را با آن مختل کرده و بعد از مدتی کارایی خود را کاملاً از دست می دهد. بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان کلیدی ترین نکته نگهداری ایمپلنت است.

  

پروتکل های پیشنهادی برای پیشگیری از مشکلات نگهداری ایمپلنت:

ارزیابی بافت نرم: این ارزیابی شامل بررسی علائم بصری مانند التهاب و قرمزی جینجیوال است که می تواند وضعیت را تحت کنترل خود درآورد.

شاخص پلاک: توصیه می شود در هر بار ویزیت، این فاکتور حتماً مورد ارزیابی قرار گیرد و یکی از فرم های بررسی شاخص پلاک انجام گیرد. همچنین نتیجه این ارزیابی ها مستند و نگهداری گردد.

بررسی عمق پروبینگ: پروبینگ یک پارامتر تشخیصی قابل اعتماد و مهم در نظارت های بلند مدت بر بافت های نرم از جمله بافت پری ایمپلنت است. خوشبختانه حفط ایمنی پروب اطراف ایمپلنت شناخته شده و به خوبی جا افتاده و به نظر نمی رسد عامل تهدیدی برای اینتگریتی ایمپلنت های دندانی محسوب شود. با این حال توصیه می شود که حداقل سه ماه بین این دو پروسه فاصله در نظر گرفته شود.

 

implant maintenance 

خونریزی پروبینگ: مطالعات نشان می دهد که عدم خونریزی پروبینگ می تواند یک عامل تضمین کننده استحکام ایمپلنت باشد. بنابراین در گزارشات باید حتماً این موضوع در نظر گرفته شود و به طور دقیق مستند گردد.

 

implant maintenance 

سوپراسیون: سوپراسیون نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کافی داشت. این مورد می تواند با پری ایمپلنت در ارتباط بوده و حتی نشانه ای بارز از آن باشد.

اکلوزال: مطالعات نشان می دهد که میان اضافه بار اکلوزال و از دست دادن استخوان در پری ایمپلنت رابطه مستقیمی وجود دارد. اکلوژن باید در فواصل زمانی مشخص و معینی چک شود تا اختلالات احتمالی شناسایی گردد.

رادیوگرافی برای مشاهده وضعیت بن لول (Bone level): نگهداری و نظارت بر سطح استخوان برای حفظ ایمپلنت یک نکته مهم و کلیدی محسوب می شود. رادیوگرافی یکی از روش هایی است که با وجود پیشرفت گسترده در حوزه دندانپزشکی نوین، برای این نظارت  بسیار کاربردی است. فاصله زمانی 6 تا 8 ماه برای این نظارت توصیه شده است. 

 

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

  

محصولات فروشگاه


 • سیستم CSM یکی از سیستم های تازه وارد ساخت كره جنوبی می باشد و با توجه به قیمت پايين آن در بازار مخاطبانی را به خود اختصاص داده است. این سیستم دارای تنوع کانکشن و فیکسچر از جمله کانکشن هگز در فیکسچرهای Submerged، دابل هگز در Submerged II و اکتا در Internal می باشد و با برخی سيستم های ايمپلنتی دیگر قطعات مشترکی دارد و در حال حاضر بايد منتظر پس دادن امتحان...
  4 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 • سیستم ایمپلنتی Axiom متعلق به شرکت آنتوژیر فرانسه است. آنتوژیر برندی باسابقه با محصولات با کیفیت از قبیل موتورهای جراحی و انواع آنگل های دندانپزشکی و ... در دنیا می باشد. این سیستم دارای کیت جراحی کوچک، ساده اما حرفه ای می باشد. از دیگر مشخصات فیکسچرهای این سیستم طراحی منحصر بفرد کانکشن سه وجهی آن می باشد که تاکنون بازخوردهای مختلفی داشته است، از جمله نقد...
  3 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 • برند دنتیس از سیستم های ساده و راحت ساخت کره می باشد، که اکثر فیکسچرهای آن به ایران وارد شده و با توجه به قیمت مناسب آن، کیفیت قابل قبولی دارد. در حال حاضر جدیدترین سیستم خود با نام One-Q رقابت سنگینی را با دیگر رقبای خود شروع کرده است.
  3 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 • خوشبختانه برند دنتگریس از گروه ایمپلنت هایی که در آلمان فقط بسته بندی و در ایران به عنوان ساخت آلمان عرضه می شوند، مجزا است و تمامی پروسه تولید در آلمان انجام می شود، به همین دلیل از کیفیت بالایی برخوردار است. این سیستم کیت جراحی ساده ای دارد و با توجه به قیمت متوسط رو به بالای آن در ایران توانسته مخاطبان زیادی را به خود اختصاص دهد.
  4 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 • ساخت فرانسه
  ثبت سفارش

 • Bego یکی از شرکت های فعال و موفق آلمانی در زمینه دندانپزشکی می باشد که از سال ۱۸۹۰ فعالیت خود را شروع کرده است. بنیانگذار و ایده پرداز شرکت Bego، دکتر ویلهلم هربست (Dr.h.c Wilhelm Herbst) می باشد.   
  1 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      مدل:‌ پوش باتننوع اتصال :E-typeآبرسانی: آب از خارج                خدمات پس از فروش دایو پارس                                                     
  1 نظر
  موجود
  ثبت سفارش

 •  5 سال وارانتی ثبات رنگ دنا پویا و تعویض در صورت زنگ زدگی
  34,880 تومان
  موجود

 •  5 سال وارانتی ثبات رنگ دنا پویا و تعویض در صورت زنگ زدگی
  42,510 تومان
  1 نظر
  موجود

 •   سرعت: حداکثر 40000 دور در دقیقهتورک: حداکثر 50 نیوتن بر سانتی مترآنگل همراه: 20:1 آسپتیکو/میکرومگا         12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دوان تک طب      فیلم آموزشی و نحوه کار با موتور چند منظوره Aseptico - AEU-6000  
  49,050,000 تومان
  1 نظر
  ساخت آمریکا

 • کمپانی آرگون یکی از شرکت های تولیدکننده ایمپلنت های دندانی در آلمان می باشد که علاوه بر تولید ایمپلنت در زمینه تولید بایومتریال های آلوگرفت و لوازم جانبی موردنیاز آن فعالیت دارند. تمامی محصولات آرگون در آلمان تولید می شوند و همگی دارای لیبل Made and Engineered in Germany هستند.            
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 • شرکت نیک کاشت آسیا در تاریخ 1391/9/12 با حضور جمعی از متخصصان و دندانپزشکان باتجربه، به عنوان اولین تولید کننده ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی در ایران، تأسیس شد و فعالیت های خود را آغاز نمود. این شرکت در اردیبهشت ماه سال 1393 تفاهم نامه ای با مرکز تحقیقات ایمپلنت دانشگاه تهران منعقد نمود و نتیجه این تفاهم نامه تولید ایمپلنت های نسل اول بایونیک بود.اما...
  1 نظر
  معرفی و بررسی
  درخواست اطلاعات

 •      مدل: پوش باتننسبت کاهنده: 20:1          12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش مهرتابان طب
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •   سرعت: حداکثر 2000 دور در دقیقهتورک: حداکثر 70 نیوتن بر سانتی مترآنگل همراه: 20:1 نوری/غیرنوری        12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش سلامت نسل پارسیان      معرفی موتور ایمپلنت و جراحی MiniUNIKO                MiniUNIKO F - Easy Simple switch pedal + C20 MiniUNIKO C - Classic Multifunction Foot control + C20...
  ساخت ایتالیا
  ثبت سفارش

 •  10 سال گارانتی تعویض فتاح طب در صورت تغییر رنگ و زنگ زدگی
  57,770 تومان
  ساخت ایران

 •  10 سال گارانتی تعویض فتاح طب در صورت تغییر رنگ و زنگ زدگی
  46,870 تومان
  ساخت ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید