#_عمومی دندانپزشکی

ادغام دستگاه سی تی اسکن با ربات نمونه‌گیر ریه

منتشر شده : Modified :1401-05-20 - گروها : مجله تخصصی دندانپزشکی

siemens Cios spine mobile c-arm & Intuitive ion robotic system

یکی از جدیدترین اقدامات در راستای بهبود عملکرد نمونه گیری از بافت ریه، همکاری دو شرکت Siemens آلمان و Intuitive آمریکا می باشد. بطوری که از تکنولوژی تصویربرداری سی تی اسکن زیمنس در ربات نمونه گیر ریه Intuitive استفاده کرده اند.

- سیستم رباتیک نمونه گیری ION ساخت کمپانی Intuitive، برای تهیه بیوپسی از بافت ریه با حداقل تهاجم استفاده می شود. این سیستم دارای یک کاتتر فوق العاده نازک (3.5 میلی متر) و انعطاف پذیر است که قابلیت حرکت در ریه و دسترسی به نواحی سخت و برداشت نمونه از ندول های موردنظر را دارد. که نهایتا در افزایش دقت و سرعت تشخیص دکتر و ارتقای کیفیت درمان بیمار نقش چشمگیری دارد.

- دستگاه سی آرم مدل Cios Spin تولید شرکت زیمنس، یک دستگاه سی تی اسکن پرتابل دارای بازوی کمانی می باشد که قابلیت ثبت تصاویری دو و سه بعدی دقیقی از ساختارهای ریز بدن در حین عمل جراحی ایجاد می کند.

حال در نتیجه ادغام این دو دستگاه، پزشک می تواند با استفاده از کاتتر ظریف و منعطف این ربات و کارایی عالی دستگاه سی تی اسکن Siemens، نظارت و عملکرد بهتری در موقعیت یابی کاتتر در حین نمونه گیری و متعاقبا تشخیص بیماری داشته باشد که این امر منجر به کاهش چشمگیر بروز عوارض جانبی جدی بعد از جراحی و البته کسب رضایت بیشتر بیماران می گردد. 

این ربات ارتقا یافته در سال 2019 موفق به دریافت مجوز FDA شده است که این گواهینامه خود تائیدی بر ایمن و مفید بودن این روش در نمونه گیری از بافت ریه و تشخیص سرطان و بیماری های مرتبط به ریه است. همچنین پیرو نتایج بدست آمده از استفاده این سیستم در طی دو سال اخیر، افزایش بازده تشخیص بیماری به میزان ده درصد مشاهده گردیده است.

تاریخ انتشار: July.1.2022

محصولات مرتبط

پست های مرتبط

اشتراک پست