مسیری روشن، پیش روی تشخیص سرطان دهان

زمان انتشار : 1397-12-17 14:46:06
گروه ها : اخبار دندانپزشکی , تازه های دندانپزشکی

 

  

  

  

محققان برزیلی به ارتباط میان پیشرفت سرطان و نوعی پروتئین خاص در بزاق و بافت تومور پی برده اند.این کشف یک پارامتر عالی برای پیش بینی سرعت و میزان پیشرفت سلول های سرطانی به حساب آمده و به انتخاب درمان مناسب و ایده آل هر بیمار کمک زیادی می کند.

دانشکده دندانپزشکی دانشگاه کمپیناس برزیل با همکاری موسسه تحقیقاتی سائوپائولو و چند بنیاد دیگر در انجام این پژوهش تلاش نمودند و اکنون پس از گذشت پنج سال، اطلاعات بدست آمده مسیری بسیار امیدوارکننده را پیش روی علم تشخیص سرطان گشوده است.

 

oral cancer  

یکی از انواع سرطان دهان که با نام کارسینوم سلول سنگفرشی (OSCC) نیز شناخته می شود، شایع ترین نوع تومور سر و گردن و از نوع بدخیم به شمار می آید. 300 هزار مورد جدید و تعداد 145 هزار مرگ و میر ناشی از این بیماری در سال گذشته، آن را به شرایطی مهلک و نگران کننده تبدیل می نماید. با این حال، با وجود پیشرفت روش های تشخیصی، معمولاً موقعی تشخیص داده می شود که وارد مرحله پیشرفته شده و همین موضوع، آمار مرگ و میر را بالا برده است.

در این پژوهش، پس از تعیین مقدار پروتئین در 120 نمونه موجود، دو راهبرد تأییدی در پیش گرفته شد: یک راهبرد شامل اندازه گیری فراوانی پروتئین های انتخاب شده در بافت نمونه بود که با استفاده از ایمونوهیستوکمیتری انجام گرفت و دیگری، نظارت بر اهداف از پیش تعیین شده در بزاق بیماران.

 

oral cancer 

 دلیل انتخاب و بررسی بزاق، این بود که این سرطان در دهان اتفاق می افتد؛ جایی که پروتئین ها می توانند توسط سلول های نئوپلاستیکی پنهان شوند. بزاق، یک منبع امیدوارکننده از نشانگرهاست و محققان پس از بررسی نمونه های بزاق، با استفاده از تکنیک های بیوانفورماتیک، به نوعی امضای پیش بینی کننده دست یافتند. این امضا می تواند میان پروتئین های انتخاب شده در فاز اول میان افراد دارای متاستاز لنف نود سرویکال و افراد فاقد آن تفاوت ایجاد نماید.

به عنوان نتیجه گیری نهایی، سه پپتید LTA4H، COL6A1 و CSTBh شناسایی گردید که مانند یک امضا، می تواند استراتژی های مناسبی را علیه محدودیت های درمانی و بالینی در اختیار جامعه پزشکان قرار دهد.

 

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

 

محصولات مشابه و مرتبط


 •      12 ماه گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش آریا پردیس درمان     این دستگاه با سنسور سایز 1 و بدون لب تاپ ارائه می گردد.
  ساخت آلمان
  ثبت سفارش

 •    اسکنر بدون لب تاپ ارائه می گردد و آپدیت نرم افزاری دستگاه به صورت کاملاً رایگان انجام می گیرد.        12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آریا پردیس درمان        فیلم معرفی اسکنر داخل دهانی و قسمت CAD/CAM کمپانی Carestream
  ساخت آلمان
  ثبت سفارش

 •      باتوجه به نوسانات ارز، قیمت دستگاه متغیر می باشد.               12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش آداک راد
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •      12 ماه گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش آرین درمان پژوه    این دستگاه با سنسور سایز 1.5 و بدون لب تاپ ارائه می گردد.
  26,000,000 تومان
  2 نظر
  ساخت کره جنوبی
  ثبت سفارش

 •       12 ماه گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش آرین درمان پژوه
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •             12 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش عاج طب   
  نا موجود
  ثبت سفارش

 •             12 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش عاج طب   
  695,000 تومان
  ساخت ایران

 •      12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نوید طب آپادانا
  ساخت ایتالیا
  درخواست اطلاعات

 •      12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش نوید طب آپادانا
  ساخت ایتالیا
  درخواست اطلاعات

 •      12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش پرتو طب کارمانیا            زمان تحویل:          نقدی: فوری         اقساطی: پس از دریافت چک اقساط          شرایط پرداخت اقساطی:         ۵۰٪ نقد به صورت آنلاین - ۵۰٪ چهار فقره چک      راهنمای خرید از کالاهای اقساطی             آپلود عکس چک توسط لینک زیر:
  45,600,000 تومان 48,000,000 تومان
  تخفیف ویژه
  ساخت فرانسه

 •    12 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش هودیان      دستگاه به همراه نرم افزار اسکن، تعیین مارجین و طراحی (بدون لپ تاپ) تحویل می گردد. * بدون نیاز به پرداخت شارژ سالیانه          فیلم معرفی و کار با اسکنر داخل دهانی Emerald       
  320,000,020 تومان
  تحویل 3 ماهه
  ثبت سفارش