نکات مهم برای نوشتن یک پرونده دندانپزشکی خوب!

زمان انتشار : 1398-01-24 23:06:44
گروه ها : مطالب آموزشی Rss feed

نکات مهم برای نوشتن یک پرونده دندانپزشکی خوب!

 

 

 

 

سوابق دندانپزشکی بیمار، یک سند معتبر است که از جنبه مدیکال و قانونی بودن، کاملاً قابل استناد می باشد. این اطلاعات معمولاً به صورت بالینی دریافت می شود و هدف اصلی آن، تداوم مراقبت های درمانی بیمار است. به کمک اطلاعات درج شده در این داکیومنت، امکان ارزیابی کمی و کیفی مراقبت های ارائه شده به بیمار و نحوه ارتباط بین ارائه دهندگان مراقبت های درمانی فراهم می شود. علاوه بر این، اطلاعات مهم در میان واحدهای بیمارستانی و سایر مراکز درمانی منتقل شده و از دوباره کاری ها جلوگیری به عمل می آید.

  

Patient’s Dental Record 

این سند یک منبع اطلاعاتی ارزشمند به حساب می آید و در بیشتر مواقع، شامل موارد زیر است:

* اطلاعات شخصی بیمار اعم از نام، نام خانوادگی، محل تولد، اطلاعات تماس و ...

* یادداشت ها و بروز رسانی هایی پیرامون تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی فرد

* یادداشت هایی درباره درمان ها و پیشرفت های درمانی

* مکالمات موجود درباره پیشنهادات، خطرات و ریسک های احتمالی و جایگزین های درمانی

   

Patient’s Dental Record 

اکثر متخصصان تمایل دارند جزییات را بیش از حد نیاز در پرونده بیمار بگنجانند، اما آیا به این نکته توجه می کنند که برداشت های صرفاً شخصی و حتی نظرات توهین آمیز را از این پرونده دور نگه دارند؟

پرونده پزشکی بیمار در صورت قوی بودن می تواند بهترین خدمت را به بیماران و کادر درمان ارائه دهد و از طرفی در صورت مغرضانه پر شدن و استاندارد نبودن، می تواند به شدت بیمار و گروه درمانی را به دردسر اندازد. چیزی که خیلی اهمیت دارد این است که این سند با دفترچه خاطرات شخصی اشتباه گرفته نشود!

از آنجا که پرونده پزشکی بیمار به نوعی مدافع حقوق انسانی او محسوب می شود، در ثبت موارد زیر باید احتیاط و دقت بیشتری به کار رود:

* اطلاعات مالی و بیمه ای بیمار

* نظرات ذهنی

* اطلاعاتی که پایه و اساس علمی ندارند

* اطلاعاتی که برخاسته از خود سرزنشی ها و عدم اعتماد به نفس است

* اطلاعات حقوقی

* نظرات غیرحرفه ای و شخصی درباره بیمار

* کامنت هایی با جهت گیری مغرضانه درباره تیم درمان

بیان نقل قول هایی که از جانب خود بیمار بیان می شود، در صورتی که به صورت دقیق درج شود، بی اشکال است. همچنین مواردی مانند حرکت کردن بیمار در حین تزریق، یا رد کردن و نپذیرفتن توصیه های تیم درمان و یا برخی رفتارها (به عنوان مثال: برخورد تند بیمار، پرخاشگر بودن او و ... ) را می توان در پرونده ثبت کرد.

 

Patient’s Dental Record 

با پیشرفت چشمگیر فرآیندهای بهداشتی، درمانی و پزشکی، امروزه مدارک بیمار به صورت الکترونیکی ثبت و ضبط می شود و این کار را برای همه راحت تر کرده است. اما صحت، دقت و امنیت اطلاعات درج شده همچنان از اهمیت سابق خود برخوردار است. نکته مهم، استفاده از کلمات و عبارات درست و علمی است که مانند یک گزارش پلیس عمل کند و تا حد امکان، تیم های درمان را به سمت و سویی کاملاً صحیح سوق دهد.

  

تهیه شده توسط واحد آموزش دندال

 

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید