عمومی دندانپزشکی

بهتر است دندانپزشکان در چه مواردی از ژل بی حسی استفاده کنند؟

منتشر شده : - گروها : مجله تخصصی دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی

 ژل بی حسی(Numbing Gel)

همه افرادی که فوبیای دندانپزشکی دارند، قادر به درمان فوبیای خود نیستند. بنابراین، اغلب لازم است دندانپزشکی پیدا شود که خود را به عنوان متخصص درمان بیماران دنتوفوبیا (فوبیای دندانپزشکی)، معرفی کند. این نوع دندانپزشکان راه حل ها، محصولات و درمان های متفاوتی را ارائه می دهند تا اطمینان حاصل شود که بیماران فوبیایی می توانند از درمان مشابهی با سایر بیماران برخوردار شوند.
برای بسیاری از بیماران ، فوبیای دندانی آنها حول ترس از درد، تزریق و بی حسی می چرخد. اغلب، اگر بیمار نتواند بر فوبیای خود غلبه کند، دندانپزشکان توصیه می کنند از ژل بی حسی برای کاهش درد و ایجاد آرامش بیشتر در هنگام آماده سازی روانی بیماران برای درمان استفاده کنند.

 ژل بی حسی چیست؟

"ژل بی حس کننده" اسمی مناسب برای بی حسی موضعی است. اگر بیماران از درد دندان، سوزن یا تزریق می ترسند ، دندانپزشک می توانید قبل از تزریق، ژل بی حسی را روی لثه های بیماران خود بمالد تا باعث کاهش درد سوزن، هنگام ورود به بافت شود.

ژل بی حسی

 آیا موثر است؟

بی حسی موضعی نوعی داروی بی حسی است که به ویژه برای کاربردهای خارجی طراحی شده است تا برای استعمال داخلی؛ بنابراین نیاز به تزریق از طریق سرنگ دارد. برای کارهای پیچیده دندانپزشکی ، ممکن است هنوز به تزریق بی حسی موضعی نیاز داشته باشید. با این حال، ژل بی حسی باید به شما کمک کند تا بیماران در مواجهه با یک سوزن و یا همچنین از بین بردن هرگونه دردی، آرامش و احساس راحتی بیشتری داشته باشند

 آیا اکثر دندانپزشکان از ژل بی حسی استفاده می کنند؟

برخی استفاده می کنند و برخی دیگر نمی کنند. چیزی که اکثر بیماران همیشه متوجه آن نیستند این است که تزریق بی حسی موضعی به لثه یک مهارت پیچیده است، به خصوص اگر نیاز به تزریق یک مکان ناخوشایند داشته باشد ویا اگر بیمار به دلیل رنج بردن از دنتوفوبیا، مضطرب یا عصبی باشد، بسیار مشکل است. در صورتی که بیمار حالت تنگی نفس داشته باشد، حفظ آرامش برای دندانپزشک نیز بسیار سخت تر است.
بنابراین بیمار ، بسته به مهارت دندانپزشک خود ، درد را تجربه خواهد کرد. برای برخی از بیماران ، به ویژه بیمارانی که از فوبیا رنج می برند و در مطب دندانپزشکی برای آرامش خود تلاش می کنند ، راه حل می تواند تجربه دندانپزشکی متفاوت باشد. دندانپزشکان زیادی هستند که از ژل بی حس کننده استفاده نمی کنند زیرا به هر حال می توانند تزریقات بدون درد را انجام دهند.
صرف نظر از مهارت های دندانپزشک ، واقعیت این است که بعضی از بیماران در صورت استفاده از ژل بی حس کننده، ابتدا بیشتر احساس اعتماد به نفس می کنند.

طریقه استفاده از ژل

 آیا می توانید به ژل های بی حس کننده حساسیت داشت ؟

عامل بیهوشی در ژل بی حس کننده معمولاً بنزوکائین است که در واقع در طیف وسیعی از محصولات مانند قرص های گلو، داروهای ضد آفتاب سوختگی، داروهای سوزش و کرم ها برای درمان تحریکات پوستی وجود دارد.
برخی از افراد به بنزوکائین حساسیت دارند اما به ندرت پیش می آید که منجر به واکنش آلرژیک جدی شود. اکثر واکنشها شامل التهاب ، بثورات یا درماتیت است.
اگر نگران حساسیت به ژل بی حس کننده هستید، مهم است که قبل از استفاده، آن را تست کنید. معمولا، دندانپزشکان با استفاده از مقدار کمی بنزین بر روی پوست که حاوی 5 درصد بنزوکائین است، واکنش آلرژیک را آزمایش می کنند. ژل Numbing که برای اعمال دندانپزشکی استفاده می شود حاوی 20٪ بنزوکائین است.

 آیا برخی از افراد از ژل بی حس کننده مصون هستند؟

گاهی اوقات ، مردم ادعا می کنند که در برابر ژل بی حس کننده و حتی بیهوشی مصون هستند. چندین دلیل برای این وجود دارد. اما واقعیت این است که افراد بسیار کمی در واقع "مصون" هستند.

اول و مهم تر از همه، عوامل بی حس کننده به یک دوره زمان نیاز دارند تا به طور موثر کار کنند. بنابراین بیماران به جای مصون ماندن از قدرت ضد درد آن، به احتمال زیاد باید صبورتر باشند و به آن زمان بدهند تا جادوی خود را انجام دهد. در مطب های شلوغ که تعداد بیماران زیاد است، ممکن است دندانپزشک زمان کافی برای اثر بخشی ژل را نگذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که بیماران دنتوفوبیا با دندانپزشک خود صحبت کنند و وضعیت خود را توضیح دهند.
یکی دیگر از دلایلی که مردم معتقدند ژل بی حسی کار نمی کند این است که فوبیای آنها باعث می شود بدترین حالت را تصور کنند. با فوبیا، ترس آن ها اغراق آمیز و غیرمنطقی می شود وگرنه هیچ دلیلی وجود ندارد که ژل بی حس کننده کار نکند. اما در ذهنشان، آن ها قبلاً خود را متقاعد کرده اند که بی حس نخواهند شد. هرچه بیشتر درباره آن فکر کنند، احساس بی حسی کمتری خواهند داشت و با افزایش اضطراب، استرس و نگرانی بیشتر، آگاهی آن ها از درد نیز افزایش می یابد. ژل بی حسی ممکن است خوب کار کرده باشد، اما فوبیا مانع آن شده است.

 آیا می توان از ژل بی حسی برای کودکان استفاده کرد؟

بسیاری از کودکان به دلیل ترس از دندانپزشکی، محیط آن و درمان دردناک، دچار دنتوفوبیا می شوند. استفاده از ژل بی حسی در دندانپزشکی کودکان بی خطر است و می تواند راهی موثر برای اجازه دادن به دندانپزشک برای انجام عمل مناسب باشد.
همچنین ژل بی حسی به دلیل داشتن انواع و طعم های مختلفی، برای کودکان مناسب است. به عنوان مثال، به جای ژل ، می توان آن را به صورت اسپری استفاده کرد و یا اگر کودک طعم داروی بیهوشی را دوست ندارد، طعم هایی مانند گیلاس و موز آن را بسیار خوش طعم تر می کند. انتخاب طعم دهنده همچنین می تواند به منحرف کردن بیمار کودک از فکر کردن در مورد درمان واقعی کمک کند.

ژل بی حسی با انواع طمع


 اسپری بی حسی

اسپری لیدوکائین برای بی حس کردن مخاط دهان، گلو یا بینی قبل از برخی از اقدامات پزشکی/دندانپزشکی استفاده می شود. لیدوکائین متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان بی حسی موضعی شناخته می شوند.

اسپری بی حسی

پست های مرتبط

اشتراک پست