آیا داروی آلزایمر می تواند جای پر‌کننده های دندان را بگیرد؟

زمان انتشار : 1396-10-17 08:59:30
گروه ها : اخبار دندانپزشکی Rss feed , اخبار و تازه های دندانپزشکی Rss feed

آیا داروی آلزایمر می تواند جای پر‌کننده های دندان را بگیرد؟

  

   

   

  

گروهی از دانشمندان در کالج سلطنتی لندن شواهدی کشف کردند که نشان می‌دهد پالپ دندان به‌وسیله داروی درمان آلزایمر قابل درمان است.

به‌طور معمول، لایه‌ای نازک از عاج دندان برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی احتمالی پالپ دندان ایجاد می‌شود. اما عاج دندان نمی‌تواند به‌طور کامل از پالپ دندان محافظت کند. برای از بین بردن این مشکل، دندانپزشکان از مواد مصنوعی و پر‌کننده‌ها برای درمان حفره‌های بزرگ دندانی استفاده می‌کنند. اگرچه این ترکیبات حفره‌های داخل دندان را پُر می‌کردند، اما به دلیل تجزیه ناپذیر بودنشان، نمی‌توانستند سطح مواد معدنی دندان را به حالت عادی بازگردانند.

محققان برای غلبه بر این مشکل، مطالعه برروی سلول‌های بنیادی و چکونگی بازسازی آن‌ها را آغاز کردند. دانشمندان طی این مطالعات متوجه شدند دارویی به‌نام «تیدگلوسیب (Tideglusib)» که برای درمان بیماری آلزایمر به‌کار می‌رود، می‌تواند سلول‌های بنیادی داخل پالپ دندان را برای تولید عاج دندان تحریک نماید.

آن‌ها دارو را روی اسفنج‌های کلاژن گذاشته و روی دندان قرار دادند. با از بین رفتن تدریجی اسفنج، عاج دندان جای آن را می‌گرفت. به کمک این روش، دندان به‌صورت طبیعی و به‌طور کامل ترمیم و محافظت می‌شود. دانشمندان امیدوارند که با این شیوه درمانی ساده بتوانند گام تازه‌ای برای ترمیم دندان بردارند.

فواید استفاده از این شیوه درمانی بسیار گسترده است. به این ترتیب دندانپزشکان دیگر به جای استفاده از مواد پرُ کننده مصنوعی، از عاج دندان و به‌صورت کاملاض طبیعی، پوسیدگی‌های بزرگ را ترمیم می‌کنند. از طرفی، دیگر برای پرُ کردن دندان‌ها نیازی به استفاده از مته و ایجاد حفره‌های بزرگ نیست، زیرا این شیوه جدید سالم‌تر و بی‌نقص‌تر عمل خواهد کرد. مهم‌ترین نکته در رابطه با این متد درمانی این است که با حذف پُر کننده‌ها و ترکیبات مصنوعی، احتمال عفونت دندان‌ها کاهش پیدا می‌کند.

دانشمندان امیدوارند که هر چه زودتر امکان آزمایش این متد جدید فراهم شود. چون داروی «تیدگلوسیب» در حال حاضر به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته‌است و اسفنج‌های کلاژنی نیز در دسترس هستند، به این ترتیب محققان انتظار دارند که روند به‌کارگیری این شیوه سریع پیش برود.

استاد کالج سلطنتی لندن بر این باور است که سادگی این شیوه، استفاده از آن را برای درمان طبیعی پوسیدگی‌های گسترده دندانی ایده‌ال خواهد کرد. علاوه بر این، چون داروی «تید گلوسیب» پیش‌تر برای درمان بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گرفته، می‌تواند خیلی سریع‌تر به کلینیک دندانپزشکان هم راه پیدا کند. 

        

برگردان از گروه دندانپزشکان دندال

   

محصولات فروشگاه

این مطلب را به اشتراک بگذارید